Pripojenie Krymu k Rusku nebola anexia, povedal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin počas rusko-amerického summitu, ktorý sa uskutočnil v pondelok v Helsinkách, vyjadril nesúhlas so stanoviskom svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa, že Krym zostáva súčasťou Ukrajiny. Ruský líder to podľa agentúry TASS uviedol v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News.

17.07.2018 11:04
Vladimir Putin, summit Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin počas interview s "Fox News Sunday" po jeho stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na summite v Helsinkách.
debata (115)

Na otázku ruskej „anexie“ Krymu ruský prezident odpovedal: „Rád by som veci uviedol na pravú mieru. Pripojenie Krymu k Rusku nebola anexia.“

Zopakoval, že Krymský polostrov sa stal súčasťou Ruskej federácie ako výsledok demokratického referenda.

„Obyvatelia Krymu hlasovali v referende za pripojenie k Rusku. Ak je toto anexia, čo je potom demokracia?“ pýtal sa Vladimir Vladimirovič, zároveň vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl.

„Sme si vedomí Trumpovho postoja, že Krym je súčasťou Ukrajiny. Dnes mi to (Trump) povedal, a tu by som diskusiu ukončil,“ povedal prvý muž Ruskej federácie.

Referendum na Kryme

Krymské úrady usporiadali 16. marca 2014 referendum ohľadom opätovného zjednotenia Krymského polostrova s Ruskom na pozadí rozvláčnej politickej krízy a prevratu na Ukrajine. Na plebiscite sa zúčastnilo vyše 80 percent voličov.

Za myšlienku za vyslovilo 96,7 percenta oprávnených voličov.

Putin podpísal 18. marca 2014 dekrét o opätovnom zjednotení Krymu s Ruskom a Federálne zhromaždenie Ruskej federácie odobrilo daný dokument 21. marca. Ukrajina, USA a EÚ dosiaľ odmietajú uznať Krym za súčasť Ruska.

115 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Vladimir Putin #Krym #anexia Krymu #Donald Trump