Informovali o tom štátne médiá a potvrdili to zástupcovia opozície, podľa ktorých si boje o mesto vyžiadali najmenej štyri obete a desiatky zranených. Protesty, ktoré trvajú už tri mesiace a pri ktorých zomrelo viac ako 300 ľudí, ale v Nikarague podľa serveru BBC Mundo pokračujú.
„Dnes (utorok) sme obsadili štvrť Monimbó v Masayi, ulice sú už bez barikád,“ napísal provládny denník El 19 Digital. Podľa denníka bolo mesto oslobodené od „teroristov financovaných prevratnou pravicou“. Ovládnutie tohto mesta, ktoré leží asi 30 kilometrov od metropoly Managuy, je podľa hispanoamerických médií pre vládu symbolicky dôležité, pretože historicky bolo považované za baštu Ortegových revolucionárov. Tí si vo štvrtok pripomínajú 39. výročie revolúcie, ktorá vyniesla prvý raz k moci Ortegu.
Akcia v meste Masaya je súčasťou operácie vládnych jednotiek za „vyčistenie krajiny od barikád“, ktoré postavili odporcovia režimu. Tí požadujú odstúpenie prezidenta Ortegu, ktorý teraz krajine vládne už vyše 11 rokov, a usporiadanie slobodných volieb.
Kostol ako útočisko pre študentov
Tvrdý postup vládnych jednotiek proti protestujúcim v posledných týždňoch kritizovali mnohé krajiny regiónu, Spojené štáty i OSN.
Cez víkend napríklad vládnne jednotky tvrdo zasiahli proti univerzite v Manague, ktorá bola ďalším centrom protestov. Študenti utiekli pred zásahom do kostola, kde boli niekoľko hodín v obkľúčení, než pre nich zástupcovia cirkvi vyžiadali voľný odchod. Tento zásah si vyžiadal najmenej dve obete z radov študentov a cez dve desiatky zranených.
Protesty v Nikarague vypukli 18. apríla, keď univerzitní študenti a zástupcovia organizácií zamestnancov začali protestovať proti vládnej dôchodkovej reforme. Od toho času vláda po masových demonštráciách ustúpila, ale protesty pokračujú. Ich cieľom je okrem odstúpenia vlády aj nezávislé vyšetrenie smrti demonštrantov. Podľa Medziamerického súdu pre ľudské práva (CIDH) zomrelo za tri mesiace pri protestoch v Nikarague 264 ľudí, podľa nikaragujského združenia pre ľudské práva je obetí 351.