Maas od Trumpa očakáva aspoň "minimum spoľahlivosti" v zahraničnej politike

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas by od prezidenta USA Donalda Trumpa očakával aspoň "minimum spoľahlivosti" v zahraničnej politike.

18.07.2018 22:26
Heiko Maas Foto: ,
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
debata (1)

„Je to jednoducho aj ťažké robiť politiku, keď informácia alebo fakty majú polčas rozpadu 24 hodín. Tak to nebude fungovať,“ citovala slová šéfa diplomacie, ktoré zazneli po stretnutí s jeho čilským rezortným kolegom Robertom Ampuerom v Berlíne, agentúra DPA.

„To je podľa všetkého jednomyseľný názor aj v Spojených štátoch“, dodal Maas, ktorý narážal na zmenu Trumpovho postoja k otázke možného zasahovania Ruskej federácie do kampane pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2016.

Maas nepovažuje Trumpovu korekciu názorov na túto otázku za osobitne presvedčivú. „Zrejme je to pokus o zmiernenie škôd,“ povedal pre štvrtkové vydania denníkov mediálnej skupiny RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Súčasne vyjadril ľútosť nad tým, že americký prezident nekorigoval aj ďalšie svoje vyjadrenia, napríklad slová, keď Európsku úniu označil za „nepriateľa“.

Na margo summitu Putin-Trump Maas konštatoval, že ho nedokáže zhodnotiť, pretože Trump sa v Helsinkách viackrát preriekol. Principiálne však rusko-americké rokovania víta. „Existuje toľko tém, ktoré sa nedajú vyriešiť bez prispenia oboch týchto štátov,“ konštatoval a ako príklady uviedol konflikty v Sýrii a na Ukrajine, ale aj problém jadrového odzbrojenia. „Je však potrebné, aby sa bolo možné spoľahnúť na to, čo sa tam povie alebo dohodne,“ dodal Maas.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Heiko Maas