Orbán: S Netanjahuom máme totožný pohľad na niekoľko otázok 21. storočia

Maďarská vláda odmieta antisemitizmus a Židia v Maďarsku žijú bez strachu, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa v Jeruzaleme stretol s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Informovala o tom agentúra MTI.

19.07.2018 11:03
debata (6)

V spoločnom tlačovom vyhlásení s Orbánom Netanjahu vyzdvihol, že návšteva maďarského premiéra je veľmi dôležitým krokom v bilaterálnych vzťahoch Izraela s Maďarskom, pričom Orbán reprezentuje aj krajiny Vyšehradskej štvorky (V4).

„V rozvoji vzájomných dvojstranných obchodných vzťahov je ukrytých mnoho možností,“ zdôraznil izraelský premiér, ktorý hovoril aj o tom, že radikálny islam je nebezpečenstvom pre svet, pričom v islamskom svete je najväčším nepriateľom Irán.

Orbán podotkol, že s Netanjahuom majú totožný pohľad na niekoľko otázok 21. storočia, akými sú bezpečnosť, boj proti terorizmu, ochrana štátnych hraníc či problematika antisemitizmu v súčasnom období.

„Zhodli sme sa v tom, že bezpečnosť je najdôležitejšou otázkou, pričom každý národ má právo na svoju vlastnú bezpečnosť, ale aj povinnosť zabezpečiť túto bezpečnosť občanom svojho štátu,“ dodal Orbán, ktorý poznamenal, že Európu sužuje migrácia i terorizmus a že voči týmto javom treba zasiahnuť.

Podľa slov maďarského ministerského predsedu sa v Európe objavili silné formy antisemitizmu modernej doby. „Žijeme v období, keď v západnej Európe antisemitizmus stúpa, pričom v strednej Európe zas klesá,“ konštatoval Orbán a zdôraznil, že v Maďarsku platí aj naďalej nulová tolerancia voči antisemitizmu.

Orbán s delegáciou priletel v stredu podvečer do Tel Avivu na oficiálnu návštevu Izraela.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #antisemitizmus #Benjamin Netanjahu