Na Ukrajine pretrvávajú vážne riziká eskalácie konfliktu, vyhlásil Putin

Na juhovýchode Ukrajiny pretrvávajú vážne riziká eskalácie konfliktu, uviedol vo štvrtok na stretnutí s ruskými veľvyslancami a stálymi predstaviteľmi šéf Kremľa Vladimir Putin.

19.07.2018 17:15
Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (22)

Podľa ruského prezidenta sú dôvody stále rovnaké; nedodržiavanie záväzkov zo strany súčasných ukrajinských orgánov a ich odmietanie riešiť konflikt mierovými prostriedkami.

„Znovu a znovu sa prejavuje úplné ignorovanie dohôd a neochota udržiavať dialóg s vlastnými občanmi. Všetky scenáre sa zameriavajú na použitie sily. My vychádzame z predpokladu, že minský balík opatrení bude naďalej skutočným základom pre riešenie krízovej situácie politickými prostriedkami,“ povedal ruský prezident.

Putin sa vyjadril aj k Severoatlantickej aliancii. Vyhlásil, že Moskva bude primerane reagovať na agresívne kroky NATO, ktoré predstavujú priamu hrozbu pre bezpečnosť Ruska.

Podľa Putina je kľúčom k zaisteniu bezpečnosti a stability v Európe skôr posilnenie spolupráce a obnovenie dôvery, „než budovanie nových vojenských základní a vojenskej infraštruktúru NATO v blízkosti ruských hraníc, čo sa teraz deje“.

„Odpovieme primerane agresívnym krokom, ktoré predstavujú priamu hrozbu pre Rusko. Naši kolegovia, ktorí vsadili na rastúce napätie, sa snažia priviesť napríklad Ukrajinu a Gruzínsko do sféry vplyvu Aliancie. Mali by však premýšľať o možných dôsledkoch takej nezodpovednej politiky,“ zdôraznil ruský prezident.

„Existuje potreba inej, pozitívnejšej agendy zameranej na posilnenie spolupráce a hľadanie spoločných záujmov,“ uviedol Putin a dodal, že o tejto záležitosti diskutoval s prezidentom USA Donaldom Trumpom na pondelkovom stretnutí v Helsinkách.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Vladimir Putin #Ukrajina #konflikt na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy