Putin už obdržal oficiálnu pozvánku do Bieleho domu

Bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton vo štvrtok prostredníctvom svojich ruských partnerov odoslal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi oficiálne pozvanie na návštevu Spojených štátov.

19.07.2018 23:33 , aktualizované: 20.07.2018 11:19
USA-RUSSIA/SUMMIT Foto: ,
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a šéf Kremľa Vladimir Putin na tlačovej konferencii v Helsinkách.
debata (12)

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na informáciu od amerických vládnych činiteľov. Dátum nebol upresnený, americké médiá však nevylučujú, že nový summit prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského partnera by sa mohol uskutočniť počas septembrovej schôdze Valného zhromaždenia OSN. Podľa agentúry AP by sa štátnici mali zísť v Bielom dome.

Trump sa o možnej druhej oficiálnej schôdzke s ruským prezidentom zmienil vo štvrtkovom tweete a ten istý deň podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej poveril Boltona, aby pozvanie pripravil. Prvý oficiálny summit Trump-Putin sa konal v pondelok v Helsinkách.

Médiá ako nepriateľ

„Summit s Ruskom bol veľký úspech s výnimkou lživých spravodajských médií, skutočných nepriateľov ľudu,“ napísal americký prezident na twitteri. "Teším sa na druhú schôdzku, aby sme mohli napĺňať mnohé z dohodnutých vecí, vrátane zastavenia terorizmu, bezpečnosti pre Izrael, nešírenia jadrových zbraní, kybernetických útokov, obchodu, Ukrajiny, mieru na Blízkom východe, Severnej Kórey a ďalších. Otázok okolo týchto problémov je veľa, niektoré sú jednoduché, iné ťažké. Ale VŠETKY možno vyriešiť! " napísal prezident.

Podľa Sandersovej sa o Putinovej návšteve v Spojených štátoch už rokuje. Hlavný Putinov zahraničnopolitický poradca Jurij Ušakov však vo štvrtok ešte pred prekvapivým oznámením Bieleho domu novinárom povedal, že Moskva s Washingtonom zatiaľ o možnosti novej schôdzky prezidentov nerokuje.

Prekvapený Dan Coates

Putin podľa agentúry TASS vo štvrtok zvolal schôdzu svojej bezpečnostnej rady, ktorá debatovala o výsledkoch helsinského summitu. Zo správy agentúry Reuters vyplýva, že práve šéf bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev mal pozvanie adresované Putinovi od Boltona obdržať. V oficiálnej správe o schôdzi ruskej bezpečnostnej rady sa ale o druhom samite nič nehovorí.

Podľa agentúry AP správa o ďalšom možnom rusko-americkom summite mnohých amerických činiteľov zaskočila, a to aj vedúcich predstaviteľov spravodajských služieb. Ich riaditeľ Dan Coates vo štvrtok na bezpečnostnej porade v Aspene v štáte Colorado nechcel správe uveriť. „Povedzte to ešte raz,“ požiadal moderátorku konferencie, ktorá informáciu o druhom samite delegátom oznámila. „OK, tak to teda bude niečo,“ poznamenal Coates. Jeho slová dnes zaznamenali prakticky všetky americké médiá.

Posledným bol Medvedev

Server Politico pripomína, že Trump prvýkrát prehovoril o pozvaní Putina do USA tento rok v marci počas telefonického rozhovoru s kremeľským vodcom. Putin Spojené štáty naposledy oficiálne navštívil v júli 2007, kedy bol hosťom v rodinnom sídle prezidenta Georgea Busha mladšieho. Oficiálne návštevy ruských prezidentov v USA nie sú obvyklé; zatiaľ poslednú vykonal vtedajší prezident Dmitrij Medvedev v júni 2010.

„Oznámenie (o druhom samite) prichádza vo chvíli, keď sa Biely dom už tretí deň snaží vysvetliť vyhlásenia Trumpa urobené po helsinskej schôdzke,“ napísal dnes denník The New York Times. „Vo vláde sa šíri neistota, či Trump dosiahol s Putinom dohody o Sýrii alebo Ukrajine, v temnotách tápe armáda aj diplomatický zbor,“ uviedol denník.

Antonov: Nič nevieme

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov nevie o tom, že by prezident USA Donald Trump pozval ruského prezidenta Vladimira Putina do Spojených štátov. Antonov to povedal na medzinárodnej konferencii v Moskve. Rusko je ale podľa neho pripravené o novom summite diskutovať.

Neistota podľa ruských médií zatiaľ panuje ohľadom ďalších rusko-amerických stykov, ktorých novú etapu malo podľa amerického prezidenta jeho helsinské stretnutie s Putinom začať. Ruský parlament sa podľa agentúry Interfax pripravuje na návštevu amerických kongresmanov, ktorá by mala nadviazať na cestu niekoľkých konzervatívnych amerických poslancov v Rusku z počiatku júla.

Šéf zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov vyhlásil, že návšteva amerických poslancov by sa mohla uskutočniť tento rok v prvej polovici augusta.

Antonov ale novinárom povedal, že poslanci do Ruska len sotva prídu pred voľbami do Kongresu, ktoré sa uskutočnia tento rok v novembri.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Donald Trump #summit Putin-Trump