Trump varoval Irán: Už sa nikdy nevyhrážajte USA, lebo ponesiete následky

Americký rezident Donald Trump varoval v nedeľu svojho iránskeho náprotivka Hasana Rúháního, že ak sa bude vyhrážať Spojeným štátom, Irán ponesie strašné následky. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

23.07.2018 09:35 , aktualizované: 11:45
Donald Trump Foto: ,
Donald Trump.
debata (22)

„Američanom musí byť jasné, že mier s Iránom je matkou všetkého mieru a vojna s Iránom je matkou všetkých vojen,“ pohrozil v nedeľu USA iránsky prezident.

„Už sa nikdy, ale nikdy nevyhrážajte Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké ešte nikto v dejinách nikdy znášať nemusel,“ napísal v pondelok ráno na Twitteri Trump.

Na základe jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísalo s Iránom šesť svetových mocností, Teherán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu, čo malo zamedziť prípadnému zneužitiu tohto projektu na výrobu jadrovej zbrane. Západné štáty výmenou za to stiahli svoje sankcie voči Teheránu.

Netanjahu ocenil „tvrdý postoj“ Trumpa

Spojené štáty od jadrovej dohody odstúpili v máji 2018. Zvyšných päť signatárov z radov svetových mocností v súčasnosti rokuje s Iránom o možnosti zachovania dohody aj bez účasti Washingtonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil „tvrdý postoj“ Donalda Trumpa voči Iránu.

Netanjahu uviedol, že Trump a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo zaujali jasné stanovisko k „iránskej agresii“ po rokoch, keď bol tento „režim rozmaznávaný svetovými veľmocami“.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Hasan Rúhání #Donald Trump