Erdogan označil Izrael za najrasistickejší štát na svete

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil v utorok Izrael za najrasistickejšiu krajinu na svete. Uviedol pritom, že prijatím nového zákona, ktorý definuje Izrael ako národný štát židovského ľudu, akoby bol vzkriesený duch Adolfa Hitlera, priblížila agentúra DPA.

24.07.2018 16:42
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok počas prejavu označil Izrael za najrasistickejšiu krajinu na svete.
debata

„Nie je žiaden rozdiel medzi Hitlerovou posadnutosťou árijskou rasou a názorom izraelského vedenia, že táto starobylá pôda patrí výlučne Židom,“ povedal Erdogan, ktorý sa takto vyjadril v tureckom parlamente pred poslancami svojej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). „Duch Hitlera, ktorý viedol svet ku katastrofe, bol vzkriesený v niektorých izraelských orgánoch,“ uviedol ďalej.

Išlo o Erdoganovu prvú reakciu na nový zákon, ktorý Izrael prijal minulý štvrtok a v ktorom sám seba definuje ako národný štát židovského ľudu a znižuje štatút arabského jazyka. Ten v súlade s legislatívou už nie je úradným jazykom, ale má „špeciálny štatút“.

Turecký prezident Izrael označil za „najsionistickejší, najfašistickejší a najrasistickejší štát na svete“, na čo poslanci AKP reagovali nadšenými ováciami, pričom niektorí kričali heslá ako „preč s Izraelom“. „Všetky nespravodlivé praktiky, utláčanie a izolácia palestínskeho ľudu, moslimov navštevujúcich Jeruzalem či kresťanov, sú týmto zákonom legitimizované,“ dodal Erdogan.

Izrael už reagoval

Na tvrdé slová tureckého prezidenta už reagoval podobne ostrou kritikou izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Erdogan masakruje Sýrčanov i Kurdov a uväznil desaťtisíce svojich vlastných občanov. Skutočnosť, že veľký ‚demokrat‘ Erdogan útočí na zákon o národnom štáte je pre tento zákon najväčším komplimentom,“ uviedol Netanjahu vo vyhlásení.

„Turecko sa pod Erdoganovou vládou stáva temnou diktatúrou, zatiaľ čo Izrael svedomito obhajuje rovnaké práva pre všetkých svojich občanov, a to pred i po prijatí tohto zákona,“ dodal.

Proti zákonu protestovali

Kritici nového kontroverzného izraelského zákona tvrdia, že je diskriminačný voči Arabom, ktorí tvoria vyše 20 percent z 8,7 milióna obyvateľov krajiny, ako aj iným menšinám.

Zákon označujú za diskriminačný aj mnohí Izraelčania a vo veľkom počte proti nemu ešte pred jeho prijatím protestovali v uliciach Tel Avivu. Prezident Reuven Rivlin, ktorý často nezasahuje do domácej politiky, varoval pred článkami zákona zjavne nabádajúcimi na segregáciu a znižovanie štatútu arabčiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Turecko #Recep Tayyip Erdogan