Američania nikdy neuznajú ruskú anexiu Krymu, uisťuje Pompeo

25.07.2018 21:42, aktualizované: 22:20
USA Rusko Pompeo línia tvrdšia protiruská...
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Autor: ,

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo uviedol, že Spojené štáty nikdy neuznajú ruskú anexiu polostrova Krym a naďalej budú trvať na obnovení zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.

S odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí o tom v stredu informovala agentúra AP.

Pompeo zároveň zdôraznil, že USA budú dodržiavať svoju dlhodobú zásadu, a to odmietať uznanie nárokov Kremľa na územie, nad ktorým prevzal kontrolu silou v rozpore s medzinárodným právom. Šéf americkej diplomacie zároveň vyzval Rusko, aby rešpektovalo zásady medzinárodného práva a „ukončilo okupáciu Krymu“.

K tomuto vyhláseniu došlo krátko pred vypočutím Pompea pred zahraničným výborom amerického Senátu, ktorého cieľom je dozvedieť sa viac o rokovaniach prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina medzi štyrmi očami v Helsinkách.

AP dodáva, že Trump predtým navrhoval, aby sa neuznanie nezákonného pripojenia Krymu k Rusku zo strany Washingtonu znova prehodnotilo.

Trump sa s Putinom stretne až na budúci rok

Americký prezident Donald Trump navrhol odložiť stretnutie s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Bielom dome na budúci rok. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona o tom informovala agentúra AP.

Ako dôvod odkladu druhého osobného stretnutia tejto dvojice prezidentov uviedol prebiehajúce vyšetrovanie špeciálneho prokurátora Roberta Muellera, ktorý prešetruje možnú spoluprácu Trumpovho volebného štábu s Ruskom.

„Prezident sa domnieva, že ďalšie bilaterálne stretnutie s prezidentom Putinom by sa malo konať po tom, ako sa skončí tento hon na ruské bosorky,“ povedal Bolton s tým, že sa preto dohodli na uskutočnení tejto schôdzky až v priebehu nasledujúceho roka.

#USA #Rusko #Mike Pompeo #anexia Krymu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

32,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk