V Rumunsku nevybrali hlavného protikorupčného prokurátora

27.07.2018 15:45

Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader odmietol štyroch prokurátorov, ktorí si podali žiadosť na pozíciu hlavného protikorupčného prokurátora. Stalo sa tak v čase, keď rumunská vláda čelí kritike, že nie je odhodlaná bojovať s korupciou na najvyšších miestach. Informovala vo štvrtok agentúra AP.

Toader uviedol, že žiadny z týchto kandidátov nespĺňal podmienky potrebné pre túto významnú, ako aj kontrolovanú pozíciu, a dodal, že lehotu výberového konania predĺžili.

Dvaja zo žiadateľov boli protikorupční prokurátori, ďalší dvaja pracovali v kancelárii generálnej prokuratúry.

Prokurátorku odvolali za prekročenie právomocí

Hlavnú protikorupčnú prokurátorku Lauru Codrutu Kövesiovú odvolal prezident Klaus Iohannis 9. júla. Návrh na jej odvolanie podal vo februári Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Kövesiová tieto obvinenia popiera.

Vládnuca Sociálnodemokra­tická strana (PSD) často kritizovala rumunskú protikorupčnú prokuratúru DNA a obviňovala ju z toho, že sa nespravodlivo zameriava na politikov.

Protikorupčnú prokuratúru pod Kövesiovej vedením, ktorá sa často zameriavala práve na vysokopostavených členov PSD, ocenili Európska únia, Spojené štáty i bežní občania Rumunska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rumunsko #protikorupčná prokuratúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku