Počas protestu v pásme Gazy zahynuli dvaja Palestínčania

27.07.2018 21:28
Izrael Pásmo Gazy
Požiarne vozidlo je vidieť v horiacej oblasti na izraelskej strane hraničného plotu medzi Izraelom a Gazou. Autor: ,

Dvaja Palestínčania prišli v piatok o život a viac než 80 ďalších utrpelo zranenia v dôsledku izraelskej paľby, ktorá sprevádzala pravidelný pohraničný protest v pásme Gazy. Tlačová agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy uviedlo, že projektily spôsobili smrtiace poranenia 43-ročnému mužovi a ďalšej, 14-ročnej osobe. Staršia z obetí bola identifikovaná ako Ghází abú Mustafá.

Izraelská armáda sa vyjadrila, že paľbu spustila po tom, ako Palestínčania poškodili plot na hranici pásma Gazy s Izraelom. Jeden zo svedkov pre AP uviedol, že vojaci strieľali na skupinu Palestínčanov bežiacich ku hranici, pričom zasiahli aj uvedeného muža, sediaceho približne o 250 metrov ďalej. Zastrelený podľa neho utrpel zranenie nohy už pri dávnejšom proteste.

Od 30. marca, keď sa pohraničné protesty začali, zastrelili izraelskí vojaci na hranici s pásmom Gazy už vyše 140 prevažne neozbrojených Palestínčanov. V dôsledku palestínskej paľby zase prišli o život dvaja izraelskí vojaci.

Protesty prebiehajú pod vedením palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda. Motívom je sčasti snaha upriamiť pozornosť na izraelsko-egypstkú blokádu, uvalenú na toto územie po tom, ako sa ho v roku 2007 zmocnil Hamas.

Izraelčania vyhlasujú, že bránia svoje hranice, a obviňujú Hamas, ktorý sa zaprisahal zničiť Izrael, že zneužíva protesty na zakrytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a zaútočiť na civilistov i vojakov.

#Izrael #Palestína #pásmo gazy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku