V Egypte dostalo trest smrti 75 účastníkov protestu z roku 2013

28.07.2018 14:17
Egypt, súd, moslimské bratstvo
Medzi obžalovanými v procese je aj prominentný egyptský fotoreportér Mahmúd abú Zajd. Autor: ,

Súd v Káhire vyniesol rozsudky smrti nad 75 zo 739 ľudí súdených z dôvodu účasti na proteste v roku 2013 na podporu islamského exprezidenta Mursího. Podľa agentúry AP o tom informovali štátne médiá.

Verdikt trestného súdu v egyptskej metropole teraz postúpia na vyjadrenie názoru veľkému muftímu – najvyššej náboženskej autorite v krajine. Jeho mienka nie je pre justíciu záväzná, však veľký muftí rozhodnutia súdov zvyčajne schvaľuje.

Pokiaľ ide o ostatných viac ako 660 spoluobža­lovaných, bolo vynesenie rozsudku stanovené na 8. septembra, informoval na svojom webe denník Al-Ahrám.

Medzi obžalovanými v procese je aj niekdajší vodca teraz zakázaného Moslimského bratstva Muhammad Badí či prominentný egyptský fotoreportér Mahmúd abú Zajd. Vznesené obvinenia sa týkajú najmä podnecovania k násiliu, ničeniu verejného majetku a tiež vrážd.

Mursí, niekdajší člen Moslimského bratstva, bol prvým demokraticky zvoleným egyptským prezidentom. Terajší prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorý bol počas Mursího mandátu ministrom obrany, svojho predchodcu vo vrcholnej funkcii v roku 2013 počas vojenského prevratu zvrhol.

Sísí po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2014 tvrdo zakročil proti disentu. Zameral sa predovšetkým na islamistických stúpencov Mursího a sekulárnych aktivistov, ktorí požadovali demokratické reformy. Okrem väznenia svojich oponentov Sísího vláda potlačila aj viacero slobôd, ktorých sa Egypťania domáhali počas takzvanej arabskej jari v roku 2011, ktorá ukončila tridsaťročnú vládu prezidenta Husního Mubaraka.

#Muhammad Mursí #Egypt #Abdal Fattáh Sísí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk