Erdogan odmietol hrozby Donalda Trumpa, žiadal stíhačky F-35

29.07.2018 09:58
Erdogan
Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan. Autor: ,

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Turecko bude naďalej trvať na svojom aj potom, čo mu americký prezident Donald Trump pohrozil sankciami, ak neprepustí zadržiavaného amerického pastora. Ak USA nezmenia tento postoj, prídu o silného a úprimného partnera, varoval Erdogan podľa televíznej stanice Habertürk.

„Keď budeme čeliť sankciám, neustúpime ani o krok,“ vyhlásil. „Nemali by zabúdať, že stratia úprimného partnera,“ dodal.

Turecký prezident tiež pohrozil, že sa Ankara obráti na medzinárodnú arbitráž, ak USA zablokujú predaj stíhačiek F-35 do Turecka, a varoval, že Ankara si môže obstarať iné lietadlá od iného dodávateľa.

Pastora Andrewa Brunsona tento týždeň premiestnili do domáceho väzenia, po 21 mesiacoch v tureckej väznici. V krajine pôsobil viac ako dve desaťročia. Podozrivý je zo špionáže a podpory terorizmu, za čo mu hrozí v prípade usvedčenia až 35 rokov vo väzení. Obvinenia odmieta.

„Spojené štáty uvalia na Turecko rozsiahle sankcie za dlhé zadržiavanie pastora Andrewa Brunsona, skvelého kresťana a otca a tiež báječného človeka,“ napísal Trump vo štvrtok na twitteri. „Veľa trpí. Tento nevinný človek viery by mal byť prepustený okamžite,“ dodal Trump.

Pred ním už viceprezident Mike Pence varoval, že Spojené štáty uvalia na Turecko sankcie, ak Ankara neprepustí pastora zadržiavaného od roku 2016. Pence na trojdňovej konferencii o náboženskej slobode v USA vyhlásil, že Washington uplatní proti Ankare „tvrdé ekonomické sankcie“.

Brunson čelí obvineniu z kontaktov na hnutie Fethullaha Gülena, ktorého vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlhodobo viní zo snahy ju zvrhnúť, a tiež z kontaktov na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Obe organizácie Turecko považuje za teroristické.

#Recep Tayyip Erdogan #Donald Trump #Andrew Brunson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku