Verhofstadt chce cez EP vyšetrovať dezinformačné kampane Ruska

Belgický europoslanec a šéf skupiny liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) Guy Verhofstadt v pondelok naznačil, že Európska únia potrebuje vlastného špeciálneho vyšetrovateľa, ktorý by sa zameral na dezinformačné kampane voči európskej demokracii zo strany Ruska.

30.07.2018 14:55
debata (29)

„Európa potrebuje vlastného Muellera, aby preskúmal rozsah dezinformačných kampaní vedených Ruskom a ďalšie útoky na európske demokracie,“ uviedol Verhofstadt na svojom účte na Twitteri.

Líder ALDE to uviedol s odkazom na amerického osobitného vyšetrovateľa Roberta Mullera, ktorého vymenovalo ministerstvo spravodlivosti USA, aby vyšetril prípadné nekalé praktiky počas amerických prezidentských volieb v roku 2016 a spojenie medzi volebným tímom Donalda Trumpa a Kremľom.

Verhofstadt vo svojej správe spresnil, že už v septembri zákonodarnému zboru EÚ navrhne opatrenia, ktoré majú očistiť internet a sociálne médiá. „Nastal čas na odvetné opatrenia,“ upozornil Verhofstadt.

Moskva je obviňovaná zo zasahovania do amerických prezidentských volieb spred dvoch rokov, keď mala konať v prospech Donalda Trumpa. Rusko opakovane odmietlo obvinenia zo zasahovania do volieb v USA a v ďalších krajinách. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov tvrdí, že neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy na podporu týchto tvrdení.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #propaganda #Guy Verhofstadt #dezinformačné weby