Zemetrasenie v nedeľu zničilo prístupové cesty na najvyššiu horu ostrova, na ktorej tak podľa AFP zostalo v noci z nedele na pondelok uväznených 560 turistov, vrátane občanov Thajska, Francúzska, Holandska, Španielska, Nemecka, Spojených štátov či Malajzie.
Podľa najnovšieho oznámenia indonézskych úradov bolo evakuovaných 543 turistov a všetci sú v dobrom zdravotnom stave. Väčšina z nich zostúpila k úpätiu sopky v pondelok večer.
Zapojili boli stovky záchranárov
Do evakuácie ľudí z hory vysokej 3726 metrov boli zapojené stovky záchranárov. Správa národného parku uviedla, že sa podarilo spriechodniť hlavnú cestu vedúcu z vrcholu. Turistom zostupujúcim z vrcholu vrtuľníky zhadzovali zásoby. Podľa úradov sa stovkám turistov podarilo zostúpiť už v nedeľu.
Ohnisko zemetrasenia, ktoré v nedeľu udrelo o 06:47 miestneho času (00:47 SELČ), sa nachádzalo v pomerne plytkej hĺbke siedmich kilometrov. Podľa indonézskeho geofyzikálneho a meteorologického úradu bolo doteraz zaznamenaných viac ako 120 následných otrasov. Najsilnejší z nich dosiahol intenzity 5,7 stupňa. Otrasy poškodili veľa domov.
Vyhlásili stav núdze
Guvernér ostrova Lombok vyhlásil v oblasti trojdňový stav núdze, počas ktorého budú prebiehať vo zvýšenej miere záchranárske a upratovacie práce. Infraštruktúra na Lomboku nebola v dôsledku zemetrasenia vážnejšie narušená. Na sopku Rinjani je ale kvôli hroziacim zosuvom pôdy vstup zakázaný.
Zemetrasenia sú v Indonézii pomerne časté. Tento ostrovný štát sa totiž nachádza v Tichom oceáne v pásme takzvaného ohnivého kruhu (prstenca) na strete kontinentálnych dosiek. V decembri 2004 spustilo mohutné zemetrasenie pri pobreží ostrova Sumatra ničivú vlnu cunami, ktorá zabila na 230-tisíc ľudí v desiatke krajín, najviac v Indonézii.