Maďarský prezident prvýkrát od zvolenia nepodpísal zákon

Maďarský prezident János Áder prvýkrát po svojom znovuzvolení v marci 2017 nepodpísal parlamentom schválený zákon.

31.07.2018 10:26
Maďarsko Voľby Parlamentné voľby Áder Foto: ,
Maďarský prezident János Áder a jeho manželka Anita Herczeghová počas volieb.
debata

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság sa hlava štátu v pondelok obrátila na ústavný súd s novelou zákona o hospodárení s vodou, ktorý poslanci prijali 20. júla.

Novela schválená v posledný deň mimoriadnej letnej schôdze liberalizuje vŕtanie studní. Na studne s hĺbkou do 80 metrov, ktoré slúžia ako zdroj vody pre vlastnú potrebu domácností, sa po novom nemá vzťahovať povinnosť žiadať o povolenie a registráciu.

Prezident namietal, že takáto zákonná úprava je z hľadiska súčasného stavu a ochrany vodných zdrojov krokom späť, čo je podľa neho v rozpore s ústavou garantovaným právom na zdravé životné prostredie.

Heti Világgazdaság v utorok pripomenul, že Áder vo svojom terajšom funkčnom období podpísal kontroverzné zákony, ktoré sa týkali fungovania Stredoeurópskej univerzity (CEU) či mimovládnych organizácií. Obe právne normy sa medzičasom dostali na ústavný súd, pričom Európska komisia pre ne iniciovala právne konanie voči Maďarsku.

Podľa informácií týždenníka ústavní právnici v súvislosti s fungovaním CEU upozorňovali prezidenta, že prijatý zákon vzbudzuje pochybnosti.

Áder vo svojom predchádzajúcom funkčnom období vrátil 28 zákonov parlamentu na prerokovanie a štyri predložil na preverenie ústavnému súdu, poznamenal Heti Világgazdaság.

debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #János Áder