Loď s migrantmi zakotvila po týždňoch čakania v tuniskom Zarzise

01.08.2018 18:26
tunisko, zarzis, migranti
Migranti po príchode do tuniského prístavu Zarzis. Autor: ,

Do prístavu v Tunisku vplávala loď so 40 migrantmi na palube, ktorá viac ako dva týždne čakala v tejto časti Stredozemného mora na povolenie na vstup do niektorého z prístavov. S odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľa tuniského Červeného polmesiaca o tom informovala agentúra DPA.

Plavidlo Sarost 5 zakotvilo v prístavnom meste Zarzis. Troch z migrantov vrátane dvoch tehotných žien, ktoré sa na tejto lodi plavili, následne previezli do miestnej nemocnice. Uviedol to Mongi Slim, šéf pobočky tuniského Červeného polmesiaca v juhotuniskej provincii Medenine.

O to, kto by sa migrantov z tejto lode mal ujať, sa v uplynulých dňoch sporili Tunisko, Malta a Taliansko. Migranti pôvodne odmietali z lode vystúpiť a trvali na tom, že sa chcú dostať do Európy a požiadať tam o azyl.

Slim uviedol, že predstavitelia viacerých humanitárnych organizácii vrátane Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) s migrantmi „intenzívne“ vyjednávali, aby súhlasili so zakotvením v Zarzise.

Šancou azyl v Tunisku

„Domnievali sa, že európske krajiny sú pripravené ich prijať. Vysvetlili sme im, že dvere Európy sú zatvorené a oni inú možnosť ako Tunisko nemajú,“ povedal agentúre DPA.

Migranti sa teraz podrobia lekárskym prehliadkam. Ubytujú ich v centrách zriadených v provincii Medenine.

„Budú mať šancu uchádzať sa o azyl v Tunisku. Medzinárodné organizácie zároveň preveria možnosti ich presídlenia do iných krajín, ktoré vyjadria pripravenosť prijať ich,“ povedal ďalej Slim.

Tuniská vláda ešte cez víkend oznámila, že lodi povolí zakotviť v Zarzise. Migranti sa na plavbu do Európy vydali z Líbye, pričom z potápajúceho sa plavidla ich 13. júla zachránila zásobovacia loď Sarost 5 patriaca tuniskej ropnej spoločnosti.

#migranti #Stredozemné more #Tunisko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box čierny šesťhran červené ruže

Flower box čierny šesťhran červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk