Kosovský prezident pripustil možnosť úpravy hraníc so Srbskom

01.08.2018 21:07
Thaci
Kosovský prezident Hashim Thaci pripustil možnosť "úpravy hraníc" svojej krajiny so Srbskom. Autor: ,

Kosovský prezident Hashim Thaci pripustil možnosť "úpravy hraníc" svojej krajiny so Srbskom. Zásadne však vylúčil rozdelenie Kosova podľa etnických hraníc.

Podľa Thaciho by sa v rámci takejto úpravy hraníc mohol stať súčasťou Kosova väčšinovo albánsky región v okolí juhosrbského mesta Preševo. Neuviedol však, či by v takomto prípade došlo k výmene tohto územia za oblasť severnej Mitrovice obývanej prevažne srbským obyvateľstvom.

„Ak by sa dosiahla kosovsko-srbská dohoda o úprave hraníc a definitívna dohoda o vzájomnom uznaní, a ak by išlo o obojstrannú a vyváženú dohodu, ktorá by bola víťazstvom pre obe strany, potom by nikto nebol proti,“ povedal Thaci v rozhovore pre AP.

Zároveň však označil za „neprijateľné“ snahy Srbska o rozdelenie Kosova a vyhlásil, že nemajú šancu na úspech. Diskusiám o úprave hraníc v rámci Európskou úniou sprostredkovaných srbsko-kosovských rozhovorov sa však Thaci podľa vlastných slov nebráni.

Srbský prezident Aleksandar Vučič minulý týždeň navrhol uzavretie demarkačnej dohody s Kosovom, v rámci ktorej by mohlo dôjsť k vzájomnej výmene území. Na základe Vučičových návrhov by mohlo Srbsko potenciálne získať územie severného Kosova výmenou za región Preševo. Vučič varoval, že ak sa dohodu o novom vymedzení hraníc nepodarí uzavrieť, Albánci by sa – vďaka svojej vysokej miere pôrodnosti – mohli v budúcnosti rozšíriť po celom Srbsku.

Proti prípadnej výmene území sa v minulosti vyjadrovali aj kosovskí predstavitelia, ktorí v tejto súvislosti hovorili o poškodení národných záujmov Kosova a albánskeho obyvateľstva.

#Srbsko #Kosovo #Hashim Thaci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku