Zimbabwianska armáda po voľbách strieľala do demonštrantov ostrými

, 01.08.2018 21:36, aktualizované: 22:19
zimbabwe, harare
Protesty v Harare po voľbách. Autor: ,

V zimbabwianskom hlavnom meste Harare zavládlo tiesnivé ticho po tom, čo ľudia museli utiecť pred armádou a ďalšími bezpečnostnými silami, ktoré na rozohnanie opozičnej demonštrácie proti výsledkom volieb použili ostrú paľbu.

Zomreli pri nej najmenej traja ľudia. Vojaci následne obsadil križovatky v hlavnom meste. Polícia proti demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a podľa niektorých svedkov aj ostrú muníciu. Protestujúci zasa v uliciach Harare zapaľovali pneumatiky a útočili na policajtov kameňmi.

Stovky nahnevaných stúpencov opozície sa predtým zhromaždili pred sídlom volebnej komisie. Násilie nasledovalo krátko po tom, čo západní pozorovatelia v krajine vyzvali na urýchlené zverejnenie výsledkov prezidentských volieb a varovali, že ďalšie odďaľovanie by mohlo viesť k „podozreniam, napätiu a výbušnosti“ situácie.

Demonštranti podozrievajú vládnu stranu ZANU-PF z manipulácií. Výsledky pondelkových parlamentných volieb ukázali, že strana bývalého prezidenta Roberta Mugabeho zvíťazila s veľkým odstupom a získala väčšinu kresiel v parlamente.

Výsledky prezidentských volieb, v ktorých kandidovali líder ZANU-PF a súčasný prezident Emmerson Mnangagwa a líder opozície Nelson Chamisa, zatiaľ neoznámili.

#Zimbabwe #Harare
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku