Zimbabwianska armáda po voľbách strieľala do demonštrantov ostrými

, 01.08.2018 21:36, aktualizované: 22:19
zimbabwe, harare
Protesty v Harare po voľbách. Autor: ,

V zimbabwianskom hlavnom meste Harare zavládlo tiesnivé ticho po tom, čo ľudia museli utiecť pred armádou a ďalšími bezpečnostnými silami, ktoré na rozohnanie opozičnej demonštrácie proti výsledkom volieb použili ostrú paľbu.

Zomreli pri nej najmenej traja ľudia. Vojaci následne obsadil križovatky v hlavnom meste. Polícia proti demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a podľa niektorých svedkov aj ostrú muníciu. Protestujúci zasa v uliciach Harare zapaľovali pneumatiky a útočili na policajtov kameňmi.

Stovky nahnevaných stúpencov opozície sa predtým zhromaždili pred sídlom volebnej komisie. Násilie nasledovalo krátko po tom, čo západní pozorovatelia v krajine vyzvali na urýchlené zverejnenie výsledkov prezidentských volieb a varovali, že ďalšie odďaľovanie by mohlo viesť k „podozreniam, napätiu a výbušnosti“ situácie.

Demonštranti podozrievajú vládnu stranu ZANU-PF z manipulácií. Výsledky pondelkových parlamentných volieb ukázali, že strana bývalého prezidenta Roberta Mugabeho zvíťazila s veľkým odstupom a získala väčšinu kresiel v parlamente.

Výsledky prezidentských volieb, v ktorých kandidovali líder ZANU-PF a súčasný prezident Emmerson Mnangagwa a líder opozície Nelson Chamisa, zatiaľ neoznámili.

#Zimbabwe #Harare
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

49,99
Passion ružové ruže

Passion ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk