Španielski taxikári ukončili po šiestich dňoch štrajk

Španielski taxikári ukončili v stredu večer po šiestich dňoch svoj celoštátny štrajk proti alternatívnym taxislužbám po tom, ako vláda v Madride súhlasila, že obmedzí vydávanie licencií pre on-line služby ako Uber. Informovala o tom agentúra Reuters.

02.08.2018 08:45
debata
Zaparkované taxíky, ktoré blokujú bulvár... Foto: TASR/AP, Francisco Seco
Španielsko taxikári Madrid štrajk taxi Zaparkované taxíky, ktoré blokujú bulvár Castellana v Madride.

Tisíce taxikárov v mestách po celom Španielsku takmer týždeň blokovali svojimi vozidlami hlavné cesty na protest proti taxislužbám, ktoré podľa nich fungujú v menej prísne regulovanom režime, čo „oficiálnym“ taxislužbám znemožňuje konkurovať im.

Dôvodom štrajku bol aj Uber

Práve narastajúci počet licencií pre služby, ako sú Uber a Cabify, bol dôvodom štrajku, ktorý od minulého týždňa narušil dopravu spočiatku v Barcelone, no od víkendu aj v Madride a neskôr i v početných ďalších španielskych mestách. Štrajk sa pritom konal na vrchole dovolenkovej sezóny.

Alternatívne služby obmedzia

Vláda po rokovaniach s oboma stranami oznámila, že chce v septembri prijať nové predpisy, ktoré zaručia hornú hranicu počtu licencií pre alternatívne služby, a to v pomere jedno povolenie na každých 30 taxikárskych licencií.

Takáto legislatívna úprava povedie k prepusteniu tisícov vodičov služieb Uber a Cabify, keďže v súčasnosti majú vydaných 9000 licencií v porovnaní so 70.000 taxikárskych oprávnení, konštatuje Reuters.

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #taxislužby #Uber
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy