Kostarický najvyšší súd: Zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný

Kostarický najvyšší súd rozhodol, že zákaz sobášov osôb rovnakého pohlavia je protiústavný a diskriminačný. Kostarickým zákonodarcom dal zároveň 18 mesiacov na to, aby zmenili platnú legislatívu a manželské zväzky takýchto osôb povolili.

10.08.2018 06:18
debata (11)

Nový kostarický prezident Carlos Alvarado stredajšie rozhodnutie súdu privítal s tým, že chce zaručiť, aby v jeho krajine „nik nečelil diskriminácii pre svoju sexuálnu orientáciu“.

Mnohí kostarickí zákonodarcovia sa však pre svoje kresťanské vierovyznanie stavajú proti takýmto sobášom. Sudca najvyššieho súdu Fernando Castillo médiám ale povedal, že zákaz po 18 mesiacoch prestane automaticky platiť, a to aj v prípade, že poslanci neprijmú nijaké oparenie.

Rozhodnutie súdu o zrušení zákazu homosexuálnych sobášov korešponduje s januárovým verdiktom Medziamerického súdu pre ľudské práva. V súlade s ním mali krajiny ako Kostarika, ktoré podpísali Americký dohovor o ľudských právach, okamžite prijať kroky potrebné na legalizáciu homosexuálnych manželstiev, priblížila agentúra AP.

Ústrednou témou tohtoročných prezidentských volieb na Kostarike boli práve sobáše osôb rovnakého pohlavia. Carlos Alvarado (38) zo Strany občianskej akcie, niekdajší rokový spevák a spisovateľ, manželstvá osôb rovnakého pohlavia a rovnoprávnosť otvorene podporoval. Získal si tak sociálne orientovaných liberálnych voličov a z druhého, aprílového, kola volieb vzišiel napokon ako víťaz.

Porazil tak svojho menovca (nie však príbuzného) Fabricia Alvarada, 43-ročného konzervatívneho kazateľa zo Strany národnej obrody. Ten naopak zastával tvrdý postoj voči sobášom osôb rovnakého pohlavia, pričom sa plánoval vzoprieť voči verdiktu medziamerického súdu. Svoju predvolebnú kampaň založil aj na kritike potratov a umelého oplodnenia.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #homosexualita #kostarika #sobáše homosexuálov