Na hranici Pásma Gazy hlásia opäť mŕtvych a zranených

10.08.2018 07:50, aktualizované: 23:00

Dvaja Palestínčania zahynuli a najmenej 85 ďalších utrpelo zranenia v dôsledku izraelskej paľby počas najnovšieho z piatkových pohraničných protestov v pásme Gazy. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu ministerstva zdravotníctva tohto palestínskeho územia ovládaného militantným hnutím Hamas.

Podľa tohto zdroja bol jedným z usmrtených dobrovoľný zdravotník, ktorý ošetroval ľudí protestujúcich pozdĺž hranice s Izraelom. Okrem uvedeného počtu postrelených hospitalizovali aj 131 osôb, ktoré počas protestu utrpeli iné zranenia.

K násilnostiam došlo potom, ako Hamas oznámil prímerie

K najnovším násilnostiam došlo i napriek tomu, že Hamas oznámil vo štvrtok večer dosiahnutie dohody o prímerí s Izraelom po dvoch dňoch cezhraničnej paľby, ktorá si vyžiadala životy troch Palestínčanov vrátane jedného militanta Hamasu.

Protesty skoro každý týždeň

Hamas organizuje takmer každotýždenné pohraničné protesty v Gaze už od 30. marca, odkedy zahynulo pri týchto akciách a konfrontáciách s izraelskou armádou vyše 160 Palestínčanov. Izraelčania vyhlasujú, že bránia svoje hranice, a obviňujú Hamas, ktorý sa zaprisahal zničiť Izrael, že zneužíva protesty na zakrytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a zaútočiť na civilistov i vojakov.

Izraelská armáda vyhlásila, že v reakcii na najnovšie „násilné nepokoje pozdĺž bezpečnostného oplotenia“ zaútočila na stanovište Hamasu v severnej časti pásma Gazy.

Izrael dohodu o prímerí nepotvrdil

Televízna stanica al-Aksá prevádzkovaná Hamasom uviedla, že prímerie s Izraelom sprostredkovali počas predošlej noci Egypt a osobitný koordinátor OSN pre blízkovýchodný mierový proces Nikolaj Mladenov. Izrael dosiahnutie dohody nepotvrdil, hovorca premiéra Benjamina Netanjahua však vo štvrtok večer vyhlásil, že tzv. bezpečnostný kabinet dal pokyn armáde, aby „naďalej zasahovala silou proti páchateľom teroru“

Európska únia v piatok odsúdila raketovú paľbu Hamasu a vyzvala Izrael, aby „zachovával zdržanlivosť“, pokiaľ ide o jeho odozvu.

Hamas tvrdil, že s Izraelom dosiahol dohodu o prímerí

Popredný predstaviteľ Hamasu, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že dohoda začne platiť už od polnoci – v noci na piatok. Priblížil, že aktuálne prímerie predstavuje len ukončenie poslednej vlny násilia medzi Izraelom a Hamasom, pri ktorej militanti z Gazy vypálili okolo 200 rakiet na Izrael, ktorý odpovedal zhruba rovnakým počtom odvetným náletov, približuje agentúra AP.

Egypt sa podľa svojich slov bude naďalej snažiť o sprostredkovanie dlhodobého prímeria. V súvislosti s tým požaduje Hamas zrušenie izraelsko-egyptskej blokády uvalenej na pásmo Gazy.

Nemenovaný popredný izraelský predstaviteľ v reakcii na správu uviedol, že nijaká dohoda o prímerí dosiahnutá nebola. AP však poznamenala, že situácia v pásme Gazy bola v piatok ráno i napriek týmto protichodným informáciám zjavne pokojná.

Hamas prímerie oznámil len krátko po tom, ako bezpečnostný kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahu nariadil izraelskej armáde, aby vykonala voči militantom v Gaze nešpecifikovanú „silnú akciu“.

#pásmo gazy #Izrael #Hamas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk