Venezuelská opozícia začala vlastné vyšetrovanie útoku na Madura

10.08.2018 09:10
Venezuela Maduro atentát pokus zatknutia
Bytový dom do ktorého údajne narazil jeden z dvoch dronov počas sobotňajšieho neúspešného pokusu o atentát, ktorý sa odohral počas príhovoru venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Autor: ,

Venezuelská opozícia obvinila úrady, že ničia stopy a dôkazy spojené s údajným pokusom o atentát na prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa mal odohrať 4. augusta počas jeho prejavu v Caracase.

Delsa Solórzanová, predsedníčka výboru Národného zhromaždenia pre domácu politiku, v rozhovore pre denník El Nacional ďalej informovala, že ňou vedený výbor začal svoje vlastné vyšetrovanie, „pretože chceme poznať pravdu, ktorú chce Maduro skryť“. Národné zhromaždenie je jediným orgánom Venezuely, ktorý má pod kontrolou opozícia.

V súvislosti s pokusom o atentát na Madura, ktorý mal byť spáchaný dvoma dronmi s výbušninami, venezuelské policajné zložky zadržali už desať osôb, pričom okruh podozrivých sa rozšíril na 19 ľudí.

Vo väzení je aj poslanec parlamentu Juan Requesens, ktorého Maduro obvinil z účasti na pokuse o atentát.

Podľa Madura je do prípadu zapletený aj ďalší poslanec, známy venezuelský politik Julio Borges, ktorý žije v kolumbijskom exile. Denník El Periódico napísal, že Madurova vláda bude žiadať od Kolumbie vydanie Borgesa a ďalších štyroch podozrivých osôb.

Väzenie za kritiku?

Poslanci Národného zhromaždenia vo štvrtok odsúdili Requesensovo zadržanie. Jeho kreslo v zasadacej sále vyznačili tabuľkou s nápisom, že sa stal obeťou únosu alebo násilného zmiznutia. Poslanci sa dohodli, že o Requesensovom prípade budú informovať aj Organizáciu amerických štátov. O prípade bol upovedomený aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn, dodal denník El Universal.

Poslancova sestra Rafaela, ktorá je vodkyňou študentského hnutia, pre venezuelské médiá uviedla, že jej brat bol zadržaný za kritiku Madurovho represívneho režimu. Vo väzbe nemá možnosť kontaktovať sa s vonkajším svetom a nedovolili mu ani návštevu advokáta.

Na štvrtkovom zasadnutí Národného zhromaždenia, kde sa spomínal Requesensov prípad, sa zúčastnili viacerí diplomati z USA, Francúzska a Kanady, aby takto dali najavo podporu opozícii.

Ústavodarné zhromaždenie, ktorého vznik inicioval Maduro v záujme posilnenia svojej moci a nie je v ňom ani jeden zástupca opozície, v stredu zrušilo poslaneckú imunitu Borgesa i Requesensa.

#Venezuela #Nicolas Maduro #atentát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk