Brit sa priznal k plánovaniu útoku dodávkou v Londýne

10.08.2018 18:33

Muž pochádzajúci z mesta Rochester na juhu Anglicka sa v piatok priznal k úmyslu zaútočiť dodávkovým autom na rušnej ulici v nákupnej štvrti Londýna. Plánovaný útok mal byť inšpirovaný ideológiou teroristickej organizácie Islamský štát (IS), informovala tlačová agentúra AP.

Podozrivý Brit, identifikovaný ako 26-ročný Lewis Ludlow, sa na pojednávaní londýnskeho Ústredného kriminálneho súdu priznal k príprave teroristických činov a získavaniu peňazí pre militantnú skupinu. Podľa prokuratúry si svoje útočné plány spisoval, pričom označil londýnsku ulicu Oxford Street za „ideálny“ terč, keďže sa tam pohybuje veľké množstvo ľudí a dalo „sa očakávať, že takmer 100 by ich mohlo byť zabitých“.

Polícia našla tieto poznámky roztrhané v koši na smeti, dokázala ich však opäť poskladať. Medzi „potenciálnymi miestami útoku“ sa nachádzali aj londýnske múzeum voskových figurín Madame Tussauds, Katedrála sv. Pavla a šiitský chrám v meste Romford východne od Londýna.

Súčasťou dôkazového materiálu získaného z Ludlowovho telefónu je videozáznam, v ktorom prisahá vernosť IS, a zábery rušných priestranstiev, zhotovené podľa prokuratúry v rámci „nepriateľského prieskumu“.

Zrejme sa chcel pridať k militantom IS

Ludlowa, ktorý v minulosti prestúpil na islam, zastavili vo februári na londýnskom letisku Heathrow, keď sa pokúšal odletieť na Filipíny. Prokuratúra sa domnieva, že sa tam chcel pridať k militantom IS. Neskôr plánoval zaútočiť v Londýne a údajne si založil facebookový účet s názvom Starožitné zbierky, čo malo slúžiť na posielanie peňazí militantom na Filipínach. Zatkli ho nakoniec 18. apríla.

Sudca Nicholas Hilliard stanovil termín vynesenia rozsudku v Ludlowovom prípade na 2. novembra.

#Veľká Británia #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

29,99
Perla farebné ruže

Perla farebné ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk