Humanitárna loď Aquarius žiada o možnosť bezpečne vylodiť 141 migrantov

Medzinárodné ľudskoprávne skupiny vyzvali v nedeľu vlády európskych krajín, aby oznámili humanitárnej lodi Aquarius s viac než 140 migrantmi na palube, kde môže zakotviť a bezpečne vylodiť pasažierov. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

13.08.2018 12:14 , aktualizované: 13:21
debata (25)

Toto plavidlo, prevádzkované francúzsko-nemeckou humanitárnou organizáciou SOS Mediterranée a organizáciou Lekári bez hraníc (MSF), zachránilo v priebehu minulého týždňa vo vodách Stredozemného mora počas dvoch operácií 141 ľudí.

Loď sa v nedeľu vydala smerom na sever do Európy, keď ju líbyjská pobrežná stráž povolala späť, aby z paluby malého člna vyzdvihla ďalších desať migrantov. Počas priebehu tejto záchrannej operácie požiadali organizácie SOS Mediterranée a MSF o radu, kam majú zachránených migrantov odviezť, píše Reuters.

„Najdôležitejšie je, aby boli preživší bezodkladne prevezení na bezpečné miesto, kde môžu byť splnené ich základné potreby a kde môžu byť chránení pred zlým zaobchádzaním,“ povedal pátrací a záchranný koordinátor SOS Mediterranée Nick Romaniuk.

Prijme migrantov Británia?

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli v pondelok uviedol, že Británia by mala prijať 141 migrantov vyzdvihnutých v Stredozemnom mori záchrannou loďou Aquarius, ktorá sa plaví pod vlajkou britského územia Gibraltár.

Taliansko naďalej odmieta poskytnúť svoje prístavy lodiam využívaným humanitárnymi organizáciami. Minister Toninelli navyše v pondelok napísal na Twitteri, že Británia by mala prevziať zodpovednosť za migrantov na palube lode Aquarius, ktorú majú v prevádzke francúzske humanitárne organzácie SOS Mediterranée a Lekári bez hraníc (MSF).

Toninelli dodal, že záchranu koordinovala líbyjská pobrežná stráž a že loď Aquarius sa teraz nachádza v maltských vodách.

Aquarius tvrdí, že počas svojej činnosti v Stredozemnom mori od roku 2016 pomohol 29 000 ľuďom v tiesni – vrátane množstva afrických migrantov, ktorých až do leta tohto roka prevážala do Talianska.

Od júna, keď v Taliansku prevzala moc populistická vláda, však táto krajina uzavrela svoje prístavy pre plavidlá všetkých mimovládnych organizácií. Taliansko tieto organizácie zároveň obvinilo z podnecovania nelegálnej migrácie a z napomáhania pašerákom ľudí. Mimovládky tieto obvinenia odmietajú.

K pobrežiu Talianska prišlo od roku 2014 viac než 650 000 migrantov. Tieto počty však klesli za uplynulý rok, keď začal Rím povzbudzovať líbyjskú pobrežnú stráž, aby väčšinu záchranných akcií podnikala ona.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Stredozemné more #migranti #Lekári bez hraníc (MSF) #Aquarius