Holandskí poslanci majú obavy z víkendových škôl pre turecké deti

Niektorí poslanci holandského parlamentu sú znepokojení správami, že turecká vláda plánuje financovať aj na území Holandska víkendové školy pre deti tureckej menšiny.

13.08.2018 17:01
1

Má ísť o školy s výučbou tureckého jazyka, histórie a náboženstva pre deti s dvojitou štátnou príslušnosťou. Niekoľkohodinová výučba by mala prebiehať počas víkendu, keď deti nemusia chodiť do holandských škôl.

Turecko plánuje zakladať takéto školy v krajinách s početnou tureckou menšinou – v Belgicku, Nemecku, vo Francúzsku a v Holandsku. Školy s počtom do 25 žiakov by od Turecka dostávali financie vo výške 7000 eur ročne. Rodičia žiakov, navštevujúcich tieto školy, budú tiež vyzývaní k tomu, aby finančne prispeli na ich prevádzku, uviedla holandská televízna stanica NOS.

Negatívny dopad na integráciu

Tento plán však v Holandsku naráža na odpor viacerých členov parlamentu. Víkendové školy podporované Tureckom budú mať podľa nich negatívny dopad na integráciu občanov tureckého pôvodu. Vyzývajú preto holandskú vládu, aby celú situáciu pozorne sledovala.

„Je znepokojujúce, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vníma holandských Turkov ako tureckých poddaných, ktorí by ho mali počúvať a chodiť do takýto škôl,“ uviedol pre médiá poslanec vládnej liberálnej strany D66 Jan Paternotte. Podľa jeho slov ide o ďalší príklad zasahovania Turecka do života holandských Turkov.

Vláda je pripravená zasiahnuť

Minister pre sociálne záležitosti Wouter Koolmees, ktorý má na starosti aj otázku integrácie, zdôraznil, že nepovažuje za problém, ak prisťahovalci chcú zostať v kontakte so svojimi koreňmi. „Nechceme však, aby toto vzdelávanie bolo zamerané na brzdenie procesu integrácie v Holandsku alebo na stimulovanie antidemokratických názorov. Ak zistíme, že sa to deje, tak vláda zasiahne,“ upozornil Koolmees.

Holandsko a Turecko v júli tohto roku súhlasili s obnovením diplomatických vzťahov, ktoré sa zhoršili vlani v marci, keď Holandsko odmietlo povoliť vstup do krajiny dvom tureckým ministrom. Tí chceli osloviť holandských Turkov pred kontroverzným referendom o posilnení právomocí tureckého prezidenta.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #turecko