Trump podpísal rekordný vojenský rozpočet 717 miliárd dolárov

14.08.2018 01:41
Trump Defense
Prezident USA Donald Trump podpísal rekordný armádny rozpočet vo výške približne 717 miliárd dolárov. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal rekordný vojenský rozpočet na budúci finančný rok vo výške približne 717 miliárd dolárov. Pri tejto príležitosti obhajoval svoj projekt vzniku vesmírnych síl a ukázal na Čínu ako na najnebezpečnejšieho súpera Spojených štátov.

Podľa Trumpa predstavujú výdavky „najvýznamnejšiu investíciu“ do americkej obrany v modernej histórii. „Posilníme našu armádu ako nikdy predtým,“ zdôraznil prezident podľa televízie CNBC pri podpise príslušného zákona na vojenskej základni Fort Drum v štáte New York.

„Veríme, že naši vojaci si zaslúžia nástroje, vybavenie a prostriedky, ktoré si vydobyli, keď cedili krv, pot a slzy,“ dodal Trump.

Zákon odhlasovaný v lete americkým Kongresom uvoľňuje 69 miliárd dolárov na prebiehajúce vojenské operácie v zámorí, teda hlavne v Afganistane, Sýrii, Iraku a Somálsku. Umožňuje zvýšenie platov vojakov v priemere o 2,6 percenta, čo je najviac za posledných deväť rokov. Vďaka nemu sa očakávajú rozsiahle investície do modernizácie námorných, pozemných i leteckých síl.

„Aj vesmír, tak ako obloha, zem a more sa stal bojiskom,“ upozornil tiež Trump na plánovaný vznik nezávislej sekcie vesmírnych síl. Na ich vybudovanie sa ale peniaze ešte len musia nájsť. Pretože sa tak má stať do roku 2020, americký Senát bude musieť pre realizáciu plánu schváliť dodatočné výdavky už v najbližšej dobe. Kozmické sily sa majú stať po pozemnom vojsku, letectve, námorníctve, námornej pechote a pobrežnej hliadke šiestou organizačnou zložkou americkej armády.

Podľa Trumpa musia USA dohnať svojich protivníkov, ktorí už podľa neho začali zbrojiť vo vesmírnom priestore. Americký prezident upozornil, že aj Čína založila novú zložku ozbrojených síl pre dohľad nad jej vojenským programom vo vesmíre. Trump pritom nespomenul podľa agentúry AFP existenciu ruských kozmických vojsk, ktoré už fungujú niekoľko rokov.

„Sme najmocnejší, najbohatší, najpočetnejší, najsilnejší, najchytrejší,“ dodal Trump vo svojom prejave.

Zákon okrem iného tiež umožňuje Trumpovi, aby v novembri usporiadal vo Washingtone netradičnú vojenskú prehliadku.

#USA #zbrojenie #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku