Ich počet je v oboch susediacich krajinách približne rovnaký, uvádza sa podľa agentúry DPA v pondelok zverejnenej správe skupiny expertov, ktorí sledujú dodržiavanie sankcií a Bezpečnostnú radu OSN pravidelne informujú o IS a al-Káide.
„Veľká časť“ týchto bojovníkov stále pochádza zo zahraničia. Prílev zahraničných bojovníkov do Sýrie a Iraku však klesá a je „slabší, ako sa očakávalo“.
Militanti z IS, ktorí v roku 2014 obsadili rozsiahle časti Iraku a Sýrie a vyhlásili tam „kalifát“, ovládajú už iba niekoľko oblastí v Sýrii. Napriek tomu je IS v tejto krajine stále schopný uskutočňovať útoky, varujú experti OSN. Dokonca aj v Iraku, kde bol IS už vyhlásený za porazený, existujú „spiace“ džihádistické bunky.
IS je aktívny aj v iných krajinách. V Líbyi sa nachádza ešte asi 3000–4000 bojovníkov IS, no poprední členovia tejto organizácie zrejme odišli do Afganistanu. Tam má IS 3500–4500 bojovníkov a pribúdajú ďalší.
Aj v juhovýchodnej Ázii a v západnej Afrike má IS mnoho prívržencov. V Jemene ich je niekoľko stoviek, početnejšia je však al-Káida, ktorá má odhadom 6000–7000 bojovníkov.