V Iraku a Sýrii sa stále nachádzajú desaťtisíce islamistov, odhaduje OSN

Napriek ofenzíve protiislamistickej koalície vedenej USA proti tzv. Islamskému štátu (IS) sa v Sýrii a Iraku stále nachádza 20 000-30 000 bojovníkov tejto teroristickej organizácie.

14.08.2018 06:07
Mósul, iračania, irak, vojaci, policajti, polícia Foto: ,
Členovia irackých bezpečnostných zložiek pózujú s vlajkou terorostickej organizácie Islamský štát, ktorú za sebou nechali bojovníci IS po dobytí letiska v Mósule spojeneckými silami.
debata (27)

Ich počet je v oboch susediacich krajinách približne rovnaký, uvádza sa podľa agentúry DPA v pondelok zverejnenej správe skupiny expertov, ktorí sledujú dodržiavanie sankcií a Bezpečnostnú radu OSN pravidelne informujú o IS a al-Káide.

„Veľká časť“ týchto bojovníkov stále pochádza zo zahraničia. Prílev zahraničných bojovníkov do Sýrie a Iraku však klesá a je „slabší, ako sa očakávalo“.

Militanti z IS, ktorí v roku 2014 obsadili rozsiahle časti Iraku a Sýrie a vyhlásili tam „kalifát“, ovládajú už iba niekoľko oblastí v Sýrii. Napriek tomu je IS v tejto krajine stále schopný uskutočňovať útoky, varujú experti OSN. Dokonca aj v Iraku, kde bol IS už vyhlásený za porazený, existujú „spiace“ džihádistické bun­ky.

IS je aktívny aj v iných krajinách. V Líbyi sa nachádza ešte asi 3000–4000 bojovníkov IS, no poprední členovia tejto organizácie zrejme odišli do Afganistanu. Tam má IS 3500–4500 bojovníkov a pribúdajú ďalší.

Aj v juhovýchodnej Ázii a v západnej Afrike má IS mnoho prívržencov. V Jemene ich je niekoľko stoviek, početnejšia je však al-Káida, ktorá má odhadom 6000–7000 bojovníkov.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #teroristi #odhad #Islamský štát
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy