Čilský minister skončil po štyroch dňoch, osudnými sa mu stali výroky o múzeu

14.08.2018 08:12
Čile, Pinochet
Ľudskoprávni aktivisti držia fotky ľudí, ktorí zmizli počas Pinochetovho režimu. Autor: ,

Čilský minister kultúry Mauricio Rojas rezignoval na svoju funkciu len štyri dni po tom, čo sa jej ujal.

Dôvodom je vlna kritiky, ktorá sa voči nemu zdvihla po tom, ako vyšlo najavo, že v roku 2015 spochybnil opodstatnenosť Múzea pamäti a ľudských práv v Santiagu, ktoré si pripomína obete zločinov a porušovania ľudských práv zo strany vojenskej diktatúry Augusta Pinocheta.

V knihe publikovanej pred troma rokmi je zverejnené Rojasovo vyjadrenie, v ktorom nazval múzeum montážou s tým, že jeho cieľom je prekvapiť a zabrániť návštevníkom v uvažovaní a prekrúcať históriu. „Je to nehanebné a nesprávne využitie národnej tragédie, ktorá sa nás mnohých priamo dotkla,“ vyjadril sa politik.

Po tom, ako tieto informácie vyvolali cez víkend v Čile škandál, Rojas uviedol, že tieto tvrdenia neodrážajú jeho súčasný názor a dodal, že nikdy „nezmenšoval alebo neospravedlňoval neprijateľné, systematické a vážne porušovanie ľudských práv, ku ktorému došlo v Čile“.

Tlak zo strany ľudskoprávnych organizácií a politikov z ľavice i pravice ho však napokon prinútili odstúpiť. Prezident Sebastián Piňera oznámil, že Rojasovu rezignáciu prijal pre dobré fungovanie vlády.

#Augusto Pinochet #Čile #rezignácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku