V Janove sa s mostom zo 45 metrov zrútilo 38 vozidiel, zomrelo 35 ľudí

Zatiaľ 35 mŕtvych vrátane jedného dieťaťa našli záchranári v troskách diaľničného mosta, ktorý sa zrútil v Janove na severovýchode Talianska.

, , , , , 14.08.2018 13:03, aktualizované: 22:14
Taliansko Janov most zrútenie Foto: ,
Nákladné auto na diaľničnom moste Morandi pred časťou, ktorá sa z doteraz nezistených príčin zrútila.
172

Novú tragickú bilanciu oznámil na twitteri s odvolaním sa na hasičov kraj Ligúria, ktorého je Janov hlavným mestom. Najmenej 13 ľudí sa pri nešťastí zranilo, stav niektorých z nich je podľa talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho vážny.

Oficiálna bilancia nešťastia, ktorú podvečer potvrdil predstaviteľ talianskej Agentúry pre civilnú ochranu krajiny Luigi D'Angelo je 20 mŕtvych a 16 zranených.

„Údaje sa aktualizujú a očakávame vyššie čísla,“ povedal D'Angelo na brífingu.

Dodal, že asi 30 áut a okolo päť až 10 nákladných vozidiel bolo na ceste, keď sa zrútila časť mosta.

D'Angelo uviedol, že informácie dostupné orgánom zatiaľ neboli dostatočné na to, aby dokázali určiť príčinu katastrofy.

Nákladné auto na
		diaľničnom moste Morandi pred...
Autá na diaľničnom
		moste Morandi pred časťou,...
+26Hasičská helikoptéra
		prelietava nad troskami...

Giovanni Toti, guvernér regiónu Ligúrie povedal na televíznej tlačovej konferencii, že oficiálna bilancia „určite stúpne a to výrazne“.

Námestník ministra dopravy Edoardo Rixi skôr v televíznom rozhovore hovoril o 22 mŕtvych. „Je neprijateľné, že takýto dôležitý most nebol postavený tak, aby sa vyhol tomuto kolapsu,“ povedal Rixi pre SkyNews24 z Janova. „K zemi išla prostredná časť mosta,“ dodal Rixi a vyjadril pritom obavu, že počet obetí nie je konečný.

Na časti mosta, ktorá sa zrútila, bolo v čase nešťastia 35 osobných áut a tri kamióny. Uviedol to na tlačovej konferencii hovorca talianskej civilnej obrany.

zväčšiť
Info, pád, most Janov

Záchranári zatiaľ z trosiek vyslobodili 13 zranených, z ktorých najmenej päť je zranených ťažko. Na mieste pracuje vyše 200 hasičov, informovala agentúra ANSA.

V dôsledku havárie kolabovala doprava v celom Janove. Hasiči tiež vyjadrili obavy z možného výbuchu plynovodov, ktoré vedú pod zrúteným mostom.

Svedkovia hovoria o blesku

Do mosta dlhého 1 102 metrov a otvoreného v roku 1967 (pre porovnanie Prístavný most v Bratislave má dĺžku 457 metrov) údajne pred kolapsom udrel blesk. Uviedli to viacerí svedkovia, ktorých citovala agentúra ANSA. V čase incidentu bola v danej oblasti silná búrka.

Live stream z miesta tragédie.

Zástupkyňa hasičov Amalia Tedeschiová povedala pre televíziu RAI, že z výšky asi 45 metrov sa zrútila podľa nej 80 metrov dlhá časť mosta, pričom médiá priniesli iné údaje.

Podľa údajov agentúry AP s odvolaním sa na správy súkromnej spravodajskej stanice Sky TG24, sa zrútila až 200-metrová časť mostovky, nachádzajúca sa 80 metrov nad zemou.

Tedeschiová tiež potvrdila, že z áut vytiahli dvoch živých. Na mieste sú podľa jej slov pátracie psy, ktoré prehľadávajú trosky. Na mieste je aj ťažká technika, aby mohla nadvihnúť kusy mosta.

Niekoľko nákladných áut dopadlo po zrútení do miestnej rieky Polcevera. Podľa informácií Českej televízie bol jeden zo zrútených kamiónov z Česka, ktorý patril spoločnosti SPED-IT. Vodič pád prežil a komunikuje so záchranármi.

Konateľ spoločnosti SPED-IT Václav Zázvůrek ČTK povedal, že vodič kamiónu žije a komunikuje. „Náš kamión sme našli na fotkách na twitteri, ako liezli do kabíny záchranári. Takže sme obvolávali všetky nemocnice. Z návesu nezostalo vôbec nič,“ uviedol Zázvůrek.

Taliansky premiér navštívil miesto tragédie

Taliansky premiér Giuseppe Conte navštívil miesto utorňajšej tragédie v Janove, kde sa zrútila časť diaľničného mosta.

Podľa agentúry AP Conte sa obáva, že konečný počet obetí sa ešte zvýši. Celú udalosť označil za „obrovskú tragédiu“. Zároveň pochválil stovky záchranárov, ktorí stále pracujú na mieste. „Zachránili ľudí, ktorí padali 45 metrov a teraz sú živí a v nemocnici,“ poznamenal.

Môže za pád dážď?

Na moste vybudovanom ešte v 60. rokoch 20. storočia tiež prebiehali údržbové práce. Úrady vyslovili podozrenie, že príčinou havárie mohlo byť oslabenie železobetónovej konštrukcie.

Podľa prvých správ zrútenie časti stavby aj s pilierom spôsobil zosuv pôdy. Mostná vozovka sa zrútila počas prudkého dažďa, uviedol server RaiNews.

Rezort zahraničia neeviduje slovenské obete

Po zrútení diaľničného mosta zatiaľ nehlásia obete pochádzajúce zo Slovenska. TASR o tom informoval šéf tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Igor Skoček.

„Zatiaľ sa na nás neobrátili žiadni Slováci so žiadosťou o pomoc. Ešte však neboli identifikované všetky obete,“ povedal Skoček. Dodal, že ministerstvo je v kontakte s veľvyslanectvom v Ríme a situáciu sleduje.

Pomoc ponúkli Macron aj Sánchez

Na mieste nešťastia je taliansky premiér Guiseppe Conte, podľa úradu premiéra zostane v Janove do stredy. Pomoc už v súvislosti s nešťastím ponúkol francúzsky prezident Emmanuel Macron aj španielsky premiér Pedro Sánchez.

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli napísal na sieti Twitter, že zrútenie mosta je „nesmiernou tragédiou“. Minister vnútra Matteo Salvini zase vo svojom príspevku uviedol, že sleduje situáciu „minútu po minúte“.

Železobetónový Morandiho most, známy aj ako most cez Polceveru, je súčasťou diaľnice A10 medzi Janovom a taliansko-francúzskou hranicou. Okrem rieky Polcevera sa pod mostom nachádzajú aj železničné koľaje, priemyselný areál, ale aj obytné domy.

Morandiho most má 51 rokov

Výber informácií o Morandiho moste v talianskom Janove:

 • Zavesený betónový Morandiho most bol postavený v Janove v rokoch 1963 až 1967, slávnostne otvorený bol 4. septembra 1967 za prítomnosti talianskeho prezidenta Giuseppeho Sarąga.
 • Most je 1102 metrov dlhý, úroveň vozovky sa nachádza vo výške 45 metrov, most má tri železobetónové piliere s výškou 90 metrov s maximálnym rozpätím 210 metrov. V roku 2016 prešiel čiastočnou rekonštrukciou.
 • Most vedie cez nákupné centrá, továrne, obytné domy a železničnú trať do Milána a tiež cez rieku Polcevera.
Kolaps mosta v talianskom Janove. Foto: Reuters, REUTERS TV
most, janov Kolaps mosta v talianskom Janove.
 • Miestni ho prezývajú Brooklynský most. Most je dôležitou spojnicou medzi severnými regiónmi Talianska a Ligurskými plážami pod Janovom, diaľnica A10 sa neskôr stáča na západ na francúzske pobrežie.
 • Most naprojektoval taliansky stavebný inžinier Riccardo Morandi (1902–1989). Jeho zavesené mosty sú charakteristické veľmi malým počtom podpier, ktoré sú často vyrobené z predpätého betónu. Morandiho mosty sú podľa expertov vizuálne zaujímavé, ale ich stavba je tiež viac nákladná.
 • K jeho najznámejším dielam patrí most Generála Rafaela Urdaneta vo Venezuele, ktorý je dlhý cez 8,6 kilometra a bol otvorený v roku 1962. O dva roky neskôr konštrukciu mosta poškodil náraz tankera, ktorý zničil jeden z pilierov; pri nešťastí vtedy zahynulo sedem ľudí. Morandi postavil tiež mosty v Ekvádore, Kolumbii alebo Kanade.

Chronológia podobných nešťastí za ostatné roky

 • 6. marca 2018 – USA: Šesť mŕtvych a deväť zranených si vyžiadal pád mosta pre peších, ku ktorému došlo v meste Miami v americkom štáte Florida. Most, ktorý viedol ponad rušnú šesťprúdovú komunikáciu Tamiani Trail, sa nečakane zrútil, a to práve v čase, keď na križovatke pod ním svietila červená a na ceste stál rad áut. Nedokončený most nachádzajúci sa neďaleko areálu Floridskej medzinárodnej univerzity (FIU) sa zrútil krátko pred 14.00 h miestneho času len niekoľko dní po tom, čo jeho stavitelia položili na nosné pylóny 950 ton vážiacu mostovku. Most mal spájať univerzitný kampus s miamským predmestím Sweetwater.
 • 15. januára 2018 – Kolumbia: Desať kolumbijských robotníkov zahynulo pri zrútení mosta, ktorý stavali neďaleko hlavného mesta Bogota. Zamestnanci pracovali na odtokovom kanáli mosta, keď sa stavba, približne 95 kilometrov od Bogoty, zrútila. Deväť ľudí zahynulo na mieste nešťastia a desiata obeť podľahla vážnym zranenia po prevoze do nemocnice.
 • 3. augusta 2016 – India: Dva autobusy s najmenej 22 ľuďmi zostali nezvestné po tom, ako sa cestný most zrútil do rozvodnenej rieky v západnej Indii. Po páde mosta odplavila voda aj niekoľko áut. Most, ktorý sa zrútil počas hustých lejakov, sa klenul ponad rieku Sávitrí na trase medzi mestom Bombaj a indickým štátom Goa. Nehoda sa stala v okrese Raigad v indickom štáte Maháraštra, približne 170 kilometrov južne od jeho metropoly Bombaj.
 • 15. júna 2016 – Nemecko: Pri zrútení časti diaľničného mosta vo výstavbe na severe Bavorska v Nemecku zahynuli dvaja stavební pracovníci. Ďalší ľudia utrpeli zranenia. K nehode došlo neďaleko obce Werneck, kde sa zrútila časť nového segmentu diaľničného viaduktu Schraudenbach v dĺžke približne 40 metrov. Na mieste sa zosypalo aj lešenie.
 • 21. februára 2015 – Rakúsko: Na dôležitý železničný koridor pri meste Graz sa zrútila časť rekonštruovaného cestného mosta iba niekoľko minút po tom, čo pod ním prešiel vlak rýchlosťou 100 km/h. Na koľajisko sa krátko po 18.00 h zosunulo 800 ton betónu, ocele a ďalšieho materiálu. Most, ktorý sa nachádzal asi 300 metrov severne od železničnej stanice Frohnleiten, sa zrútil v dĺžke necelých 100 metrov na stavenisko.
 • 24. februára 2014 – Vietnam: Deväť ľudí prišlo o život a ďalších 30 utrpelo zranenia pri páde mosta v severnej časti Vietnamu. Približne 40-členná skupina osôb prechádzala visutým mostom cestou na pohreb na cintorín v malej obci v provincii Lao Cai pri hraniciach s Čínou. Spomedzi zranených boli desiati ľudia v kritickom stave. Most mal nosnosť len 1,5 tony a podľa predbežných záverov sa zrútil pre veľké zaťaženie pri prechode veľkého počtu osôb naraz.
 • 24. mája 2013 – Kanada: Zrútenie časti mosta medzi americkým Seattlom a kanadským Vancouverom spôsobil kamión nadmernej veľkosti, ktorý narazil do mostného oblúka. Zo začiatku nebolo jasné, či sa vyše polstoročný most nezrútil sám od seba. Z rieky Skagit vytiahli troch ľudí, ktorých previezli do nemocnice. Manželský pár a jeden muž spadli vo svojich autách do ľadovej vody, pričom utrpeli zranenia, ktoré však neohrozili ich život. Pri nešťastí nikto nezahynul. Most bol vo výške približne osem metrov nad riekou. Hĺbka vody bola zhruba 4,5 metra. Dve autá, ktoré sa zrútili do rieky, asi spolovice trčali z vody a pravdepodobne zostali ležať na častiach spadnutého mosta.
 • 20. mája 2013 – Kambodža: Pri páde mosta vedúceho k textilnej továrni v Kambodži utrpelo zranenia 24 ľudí. Betónový most, ktorý sa zrútil na predmestí hlavného mesta Phnom Pénh, so sebou strhol aj drevenú terasu nachádzajúcu sa za textilným závodom s názvom Top World v čase, keď na nej obedovali robotníci. Ľudia z terasy popadali do plytkého jazera, pričom utrpeli zväčša ľahšie zranenia.
 • 8. mája 2013 – Nórsko: Jednu obeť si vyžiadal pád rozostavaného mosta v meste Trondheim na západe Nórska. V prípade obete ide o vodiča, ktorého zasiahli padajúce časti konštrukcie. Jeden zo stavebných robotníkov zostal naďalej nezvestný. Do miestnej nemocnice medzitým previezli päť zranených. K zrúteniu sa mosta došlo podľa polície o 14.30 h, v čase, keď sa na ňom nachádzali robotníci vo väčšom počte.
 • 28. apríla 2013 – Thajsko: Štyria ľudia zahynuli, keď sa zrútil malý most neďaleko stredovekého thajského hlavného mesta Ajuttchajá. Niekoľko vodičov motocyklov a ich stroje spadli do rieky Pá Sak, keď prechádzali cez závesný most v provincii Ajuttchajá. Záchranári našli pod troskami mosta štyri telá. Dvanásť ľudí utrpelo zranenia. Most postavili len pred niekoľkými rokmi predtým pre chodcov a malé vozidlá, ale nebol dobre udržiavaný.
 • 7. februára 2013 – India: Traja ľudia prišli o život a ďalších šesť utrpelo zranenia pri páde rozostavaného cestného mosta pri medzinárodnom letisku v indickom meste Bombaj. Obeťami sa stali robotníci pracujúci na stavbe.
 • 11. decembra 2012 – JAR: Najmenej 14 ľudí zahynulo pri zrútení sa mosta počas hustých dažďov v provincii Mpumalanga na východe Juhoafrickej republiky (JAR). O život prišlo 14 ľudí. Most strhli prívaly vody, v ktorej skončili aj štyri autá. Most sa nachádzal nad vyschnutým riečiskom, ktoré sa však počas výdatných zrážok náhle zaplnilo prívalovou vodou.
 • 30. novembra 2012 – USA: Niekoľko vagónov nákladného vlaku sa vykoľajilo do rieky neďaleko mesta Paulsboro v americkom New Jersey po tom, čo sa pod nimi zrútil most. Z vagónov vytiekol horľavý vinylchlorid. Pri nehode sa zranilo 18 ľudí. Experti osadili na hladine riečky Mantua Creek nornú stenu, ktorá mala zachytiť nebezpečné látky.
 • 26. novembra 2011 – Indonézia: Pri páde mosta v strednej časti Indonézie zahynulo päť ľudí a 19 ďalších utrpelo zranenia. Desaťročný most sa zrútil, pričom do rieky padol autobus, autá a motocykle. Most medzi mestami Tenggarong a Samarinda mal dizajn pripomínajúci most Golden Gate Bridge v americkom San Franciscu. Na 720-metrovom moste sa v okamihu nešťastia práve vykonávali opravy. Počas opravných prác most neuzatvorili, ten neuniesol premávku a zrútil sa. Šesť robotníkov, pracujúcich na moste, zostalo nezvestných.
 • 29. októbra 2011 – India: Najmenej 30 ľudí, väčšinou detí, sa utopilo pri zrútení mosta v severovýchodnej Indii. K tragédii došlo v meste Seppa v štáte Arunáčalpradéš. Polícia a polovojenské sily zachránili zo silného prúdu rieky vyše 25 dedinčanov, jeden z nich neskôr zomrel v nemocnici. Spadnutý most pre peších spájal brehy rieky Kameng.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
172 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #janov #zrútenie mosta v Janove #diaľničný most