Putin je pripravený na stretnutie s Kim Čong-unom

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený stretnúť sa v "dohľadnej dobe" so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Na pozadí rýchleho diplomatického odmäku na Kórejskom polostrove o tom v stredu informovala agentúra KCNA.

15.08.2018 10:56
Putin Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata

Putin pozval Kima a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na ekonomické fórum, ktoré sa bude konať v septembri vo Vladivostoku, hoci nie je známe, či vodca KĽDR na toto pozvanie odpovedal.

Putin v odkaze Kimovi pri príležitosti ukončenia japonskej nadvlády nad Kórejským polostrovom a konca druhej svetovej vojny zopakoval svoj zámer uskutočniť zmienený summit.„Potvrdzu­jem, že som pripravený na skoré stretnutie s vami a rokovanie o naliehavých otázkach vzájomných vzťahov, ako aj o dôležitých regionálnych záležitostiach,“ uviedol Putin vo svojom odkaze, z ktorého citovala KCNA. V odkaze sa však nehovorí o konkrétnom termíne stretnutia.

Putin vyjadril nádej na ďalšie rozvíjanie „recipročnej spolupráce vrátane realizácie trojstranného projektu“, ktorý bude zahŕňať i Južnú Kóreu.

Podľa KCNA aj Kim zaslal Putinovi list, v ktorom uvádza, že spoločný boj proti Japonsku počas druhej svetovej vojny vytvoril „silné korene“ bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami.

Rýchle diplomatické tavenie na Kórejskom polostrove od zimných olympijských hier prinieslo i stretnutie Kima s Mun Če-inom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kim Čong-un #Vladimir Putin #Mun Če-in