Sýrska Palmýra privíta turistov v lete 2019, tvrdí miestny guvernér

Sýrske historické mesto Palmýra bude pripravené znova privítať turistov v lete 2019. Pre novinárov to v stredu vyhlásil Tal Barází, guvernér provincie Homs, ktorého citovala agentúra TASS.

16.08.2018 10:26
sýria, palmýra, Foto:
Podľa odborníkov obnova zničených pamiatok potrvá minimálne päť rokov.
debata (3)

„Úrady majú v súčasnej dobe projekt na obnovu starovekého mesta Palmýra a odstránenie všetkých škôd, ktoré tam vznikli. Dostali sme tiež veľké ponuky od svetových mocností na reštaurovanie artefaktov a historickej hodnoty Palmýry. Verím, že v lete 2019 bude Palmýra plne pripravená privítať návštevníkov,“ povedal guvernér.

Podľa jeho slov ponuky na pomoc prišli od Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), Ruska, Poľska, Talianska a ďalších krajín či inštitúcií, ako aj od európskych mimovládnych organizácií. „Ide o svetové dejiny, Palmýra nepatrí iba Sýrii,“ prízvukoval Barází.

Palmýra, často označovaná za „nevestu sýrskej púšte“, bola významným obchodným a kultúrnym strediskom na križovatke antických obchodných ciest. Najväčší rozmach dosiahla v 1.-2. storočí n.l.

Palmýru, ktorá je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO, sýrske vládne sily opätovne získali späť koncom marca 2016. Mesto bolo pod kontrolou extrémistických militantov z organizácie Islamský štát (IS) od mája 2015. Za menej než rok ich prítomnosti zničili džihádisti slávny víťazný oblúk so stĺporadím i ďalšie staroveké pamiatky.

Sýrska armáda dosiahla v posledných mesiacoch sériu víťazstiev nad extrémistami z IS pri Damasku a na juhu krajiny a získala späť väčšinu obsadeného územia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #turizmus #Palmýra