Premiérka v liste obhajovala zásah voči účastníkom masového protestu z 10. augusta ako primeraný. Polícia podľa nej len reagovala na násilné činy demonštrantov, ktorí sa pokúsili prelomiť kordóny okolo úradu vlády.
Zároveň obvinila rumunského prezidenta Klausa Iohannisa a ďalších rumunských politikov, že sa pokúsili „násilne zvrhnúť legitímnu vládu“.
Protivládni demonštranti vyšli do ulíc rumunskej metropoly aj v piatok večer (17.8.), aby si pripomenuli týždeň od rozohnania protestu poriadkovou políciou.
Demonštrácie sa zúčastnilo 65-tisíc ľudí
Približne 65-tisíc ľudí, ktorí sa 10. augusta zúčastnili demonštrácie pred sídlom vlády, požadovalo pokračovanie boja proti korupcii a odstúpenie vlády. Polícia voči nim použila vodné delá, slzotvorný plyn a obušky, hoci protest mal podľa jeho účastníkov prevažne pokojný charakter. Rumunský prezident označil postup polície za „brutálny“.
Viacero demonštrantov utrpelo pri zásahu zranenia hlavy a pomliaždeniny na rôznych častiach tela, iní museli vyhľadať ošetrenie po tom, čo sa nadýchali slzotvorného plynu. Medzi zranenými bolo aj niekoľko príslušníkov polície.
Vyše 200 trestných oznámení
V súvislosti s policajným zásahom bolo podaných viac ako 200 trestných oznámení. Premiérka v liste Junckerovi, ktorý bol jej prvým verejným vyjadrením k zásahu, ubezpečila, že úrady všetky sťažnosti preveria.
List napísala po tom, ako hovorca Európskej komisie odsúdil násilné rozohnanie pokojného protestu v Rumunsku. Súčasná rumunská vláda je obviňovaná zo snáh o oslabenie boja proti korupcii.