V Janove pochovali 18 ľudí, ktorí zahynuli po páde mosta

18.08.2018 15:20
Taliansko Janov most zrútenie obete štátny smútok
Kardinál Angelo Bagnasco požehnáva truhlu 9-ročného chlapca Samuela Robbiana počas štátneho pohrebu niektorých obetí zrúteného diaľničného mosta Ponte Morandi v budove výstavného centra Fiera di Genoa v Janove. Autor: ,

V pavilóne Jeana Nouvela na janovskom výstavisku sa dnes odohral štátny pohreb 18 ľudí, ktorí boli medzi 41 obeťami utorkového pádu Morandiho mosta. Smútočný obrad slúžil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ceremónie sa zúčastnil aj taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

​Na pohreb dorazilo do 5-tisíc ľudí, okrem pozostalých aj predstavitelia samosprávy, zástupcovia záchranárov alebo hráči dvoch janovských futbalových klubov. V popredí pavilónu bolo vystavených 18 rakiev pokrytých záplavou kvetov a vencov, trikolórou v národných farbách aj plyšovými hračkami a ďalšími osobnými vecami obetí.

Najmenšia rakva patrila najmladšej obeti, osemročnému chlapci Samuelovi. Ešte pred začiatkom pohrebu si vyslúžili obrovský aplauz z auditória príslušníci záchranných zložiek, ktorí na obrad dorazili. Viditeľne dojatí hasiči a zdravotníci kondolovali niektorým príbuzným obetí, spoločne s poprednými talianskymi politikmi.

Nákladné auto na
		diaľničnom moste Morandi
		pred...
Autá na diaľničnom
		moste Morandi pred
		časťou,...
+26Hasičská helikoptéra
		prelietava nad
		troskami...

Potlesk si od smútočných hostí vyslúžil prezident Mattarella, ktorý dopoludnia navštívil miesto nešťastia a hovoril tam so záchranármi, ktorí doteraz prehľadávajú trosky.

Tvrdá rana pre Janov

Dnes v noci z nich vyslobodili automobil, v ktorom zahynula trojčlenná rodina. Vrelého prijatia sa dočkal aj minister vnútra a šéf euroskeptickej Ligy Matteo Salvini a predseda protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio. „Janov dostal tvrdú ranu … Tá tragédia zasiahla mnoho ľudí, celú našu krajinu,“ povedal Mattarella vo svojej reči.

„Je zrejmé, že akékoľvek slová, aj keby bola mienené sebeúprimnejšie sú tvárou v tvár tejto tragédii nedostatočné,“ uviedol arcibiskup Bagnasco, podľa ktorého nešťastie vytvorí trvalú jazvu v srdci Janova. Arcibiskup zároveň odovzdal truchlícím odkaz od pápeža Františka, ktorý sa modlí za mŕtvych i zranených.

Prítomný aj imám

Rodiny dvoch albánskych obetí nešťastia prizvali na smútočný obrad moslimského duchovného. Imám na konci katolíckej omše požehnal dvom rakvám a auditórium mu tlieskalo, keď predniesol modlitbu za Taliansko.

Pri utorkovom zrútení diaľničného mosta v prístavnom meste Janov zomrelo 41 ľudí, dvaja ľudia sa ešte nezvestní.

Kto je zodpovedný?

​Zodpovednosť za pád mosta má určiť vyšetrovanie, tragédia však spôsobila v Taliansku obrovskú vlnu rozhorčenia, ktorá sa obrátila proti vládnym úradom aj prevádzkovateľovi diaľnice, firme Autostrade per l'Italia.

Štátneho pohrebu sa zúčastnili rodiny 18 obetí, boli medzi nimi aj príbuzní niekoľkých cudzincov. Niektoré talianske médiá uvádzajú, že truhiel je na pohrebe 19. Naopak dve desiatky rodín sa rozhodli pochovať svojich blízkych pri súkromných obradoch. Niektorí pozostalí sa štátneho obradu odmietli zúčastniť preto, že vinu za tragédiu podľa nich nesie práve štát.

Štátny smútok

Taliansko na dnešný deň vyhlásilo štátny smútok. Vlajky na štátnych úradoch vejú na pol žrde, večer zhasne osvetlenie niektorých známych pamiatok vrátane rímskeho Kolosea či fontány di Trevi. Oba janovské futbalové tímy Sampdoria Janov a FC Janov odložili svoje víkendové zápasy, ďalšie tímy talianskej ligy budú pred zápasmi držať minútu ticha a oblečú smútočné pásky.

Stiahnutými vlajkami uctia obete aj v blízkom monackom kniežatstve, pretože kniežacia rodina Grimaldi má svoje korene práve v Janove.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #pohreb #janov #zrútenie mosta v Janove
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku