Začala sa púť hadždž, milióny moslimov mieria do Mekky

Viac než dva milióny moslimských veriacich začali v nedeľu na úsvite svoju výročnú púť hadždž, informuje agentúra AP.

19.08.2018 11:31
Mekka hadždž púť Foto: ,
Na leteckej snímke sa moslimovia modlia pri posvätnej kocke Kaaba v areáli Veľkej mešity v Mekke počas výročnej púte hadždž.
debata (12)

Počas úvodného dňa hadždžu pútnici v saudskoarabskej Mekke v tamojšej Veľkej mešite krúžia okolo kvádrovitej stavby Kába, ktorá je jedným z najposvätnejším miest islamu, a vykonávajú rôzne rituály v šľapajach prorokov Mohameda a Abraháma.

Päťdňový hadždž, jeden z piatich pilierov islamu, musí absolvovať aspoň raz za život každý moslim, ktorý je telesne a duševne zdravý a má prostriedky na cestu do Mekky.

Saudská Arábia investovala miliardy dolárov zo svojich príjmov z ropy na bezpečnostné opatrenia sprevádzajúce výročnú púť predovšetkým v údolí Míná, kde v minulosti došlo k najhorším incidentom.

Najzávažnejší v zaznamenanej histórii sa odohral iba pred tromi rokmi – 24. septembra 2015 zahynulo pri tlačenici pútnikov najmenej 2426 ľudí, píše AP. Saudská Arábia oficiálne stanovila počet obetí na životoch na 769 a zranených na 934. Kráľovstvo sa k nezrovnalostiam v bilancii nikdy nevyjadrilo a nezverejnilo ani žiadne výsledky sľúbeného vyšetrovania.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #islam #moslimovia #Mekka #hadždž
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy