Ukrajinský režisér a odporca ruskej anexie Krymského polostrova Oleh Sencov bol zatknutý v rodnom Simferopole, ktorý je hlavným mestom Krymu, 11. mája 2014 spoločne s ďalšími aktivistami Oleksijom Čirnijom, Oleksandrom Kolčenkom a Hennadijom Afanasjevom.
Ruský vojenský súd Sencova odsúdil 25. augusta 2015 za údajný terorizmus na 20 rokov do väzenia. Žaloba žiadala 23 rokov, zatiaľ čo obhajoba navrhovala zbavenia akejkoľvek viny.
Oleksandr Kolčenko dostal desať rokov. Afanasjev a Čirnij boli už skôr odsúdení na sedem rokov, obaja sa k údajnému terorizmu priznali, podľa ich obhajcov ale boli k priznaniu prinútení.
Podľa vyšetrovateľov stál Sencov za útokmi z roku 2014 na krymskú kanceláriu hlavnej kremeľskej vládnej strany Jednotné Rusko a organizácie Ruské spoločenstvo Krymu. Podľa obžaloby bol tiež Sencov členom ukrajinskej nacionalistickej organizácie Pravý sektor, ktorá je v Rusku zakázaná. Obvinený to odmietol, hlási sa ale k ukrajinskému hnutia Euromajdan, ktoré stálo za zvrhnutím proruského prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2014. Sencov vinu nepriznal, obvinenia odmietal ako vykonštruované za pomoci sfalšovaných dôkazov. Tvrdil, že ho agenti ruskej tajnej služby mučili, aby ho prinútili k priznaniu.
Pred niekoľkými dňami odmietol Kremeľ žiadosť Sencovovej matky o milosť pre jej syna.
Proces vyvolal medzinárodné protesty. K prepusteniu Sencova vyzvala EÚ, USA, Amnesty International aj filmové zväzy na Ukrajine a v Rusku. Za Sencova sa opakovane listom adresovaným Kremľu prihovárali režiséri Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki alebo Andrzej Wajda a tiež herecké hviezdy ako Johnny Depp alebo Meryl Streepová.
Ruské úrady odmietajú vydať Sencova Ukrajine kvôli jeho ruskému občianstvu, ktoré automaticky dostal pri anexii Krymu, aj keď ho odmietal.
Sencov si trest stanovený ruským súdom odpykáva vo väzenskom tábore v západosibírskom meste Labytnangi, kde 14. mája začal držať protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.
Sencov má dve deti, jedno z nich trpí podľa médií autizmom.
Podľa dostupných zdrojov držal v novodobej histórii najdlhšiu hladovku Manuel Sevillano Martin, väznený člen extrémistickej ľavicovej organizácie Grapo (Skupina protifašistického odporu 1. október), ktorý v máji 1990 zomrel po 167 dňoch protestnej hladovky.