Trump pripúšťa, že sa opäť stretne s Kimom

Americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou opäť stretne so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

21.08.2018 06:26
Trump Kim Summit Foto: ,
President Donald Trump sa stretol so severokórejským lídrom Kim Čong-unom už v júni.
debata (1)

V rozhovore pre agentúru Reuters Trump, ktorý sa s Kimom stretol v júni na prelomovom summite v Singapure, tiež uviedol, že je presvedčený, že KĽDR podnikla konkrétne kroky, ktoré povedú k denuklearizácii Kórejského polostrova.

Na otázku, či je na obzore ďalšie stretnutie s Kimom, Trump odpovedal: „Je to nanajvýš pravdepodobné, ale nebudem to komentovať.“

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že v Severnej Kórei sa v súčasnosti „deje veľké množstvo dobrých vecí“, zároveň však kritizoval Čínu, že jej pomoc pri riešení situácie na Kórejskom polostrove nie je taká výdatná ako v minulosti, čo Trump pripisuje obchodnému sporu Pekingu s Washingtonom.

Na summite v Singapure, ktorý sa uskutočnil 12. júna, sa Trump a Kim Čong-un dohodli, že budú za bližšie nešpecifikovaných podmienok spolupracovať na likvidácii jadrových zbraní na Kórejskom polostrove. Americký prezident označil singapurský summit za úspech a zašiel až tak ďaleko, že vyhlásil, že Severná Kórea už nepredstavuje jadrovú hrozbu.

Zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove pripísal Trump „úžasnej chémii“, ktorá medzi ním a Kimom vznikla. „Ja mám rád jeho. A on má rád mňa. Nijaké balistické rakety nelietajú, všade je veľké ticho… Mám s predsedom Kimom veľmi dobrý osobný vzťah a myslím, že to je základ všetkého,“ povedal pre Reuters americký prezident.

Severná Kórea v súlade s deklaráciou z júnového summitu v Singapure prisľúbila, že bude „pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova“ výmenou za bezpečnostné záruky zo strany Spojených štátov. Trump však v júli pripustil, že neexistuje žiadny časový rámec, ktorý by určoval, dokedy sa majú Severokórejčania zbaviť svojich jadrových zbraní.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Kim Čong-un #Donald Trump