Kambodžský premiér má v úmysle udeliť rozsiahlu amnestiu

Kambodžský premiér Hun Sen plánuje udeliť rozsiahlu amnestiu odsúdeným, aby tí, ktorých prepustia z väzenia, mali možnosť napraviť svoje chyby. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

23.08.2018 13:54
hun sen Foto: ,
Kambodžský premiér Hun Sen.
debata

Hun Senovo vyhlásenie prišlo v čase zjavného zmierňovania neúprosného postoja jeho vlády k opozícii a kritikom. V pondelok prepustili z väzenia štyroch aktivistov angažujúcich sa v oblasti pozemkového práva. Z vyšetrovacej väzby prepustili na kauciu aj dvoch novinárov, ktorí predtým pracovali pre rozhlasovú stanicu Rádio Slobodná Ázia (RFA). Tí sú obvinení zo špionáže a čaká ich súd.

Hun Sen vo štvrtok v príhovore k pracovníkom odevných závodov povedal, že jeho rozhodnutie udeliť amnestiu nijako nesúvisí s tlakom, ktorý na jeho vládu vyvíjajú medzinárodné organizácie.

Kambodžský premiér nespresnil, komu amnestiu udelí, avšak spomenul číslo 12, čo by mohlo znamenať, že milosť dostanú 12 členovia opozičnej strany, ktorí boli pred niekoľkými rokmi odsúdení za podnecovanie nepokojov.

Hun Sen stojí na čele Kambodže viac ako 30 rokov a prednedávnom vyjadril túžbu zotrvať vo funkcii premiéra ešte najmenej desať rokov. Jeho vládnuca Kambodžská ľudová strana (CPP) získala totiž v júlových parlamentných voľbách všetkých 125 kresiel v tamojšom Národnom zhromaždení.

debata chyba
Viac na túto tému: #amnestia #Kambodža