Porošenka dobehol nesplnený volebný sľub, vojna v Donbase stále trvá

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa ospravedlnil za prísľub rýchleho ukončenia vojny v Donbase, ktorý dal svojím spoluobčanom pred vyše štyrmi rokmi.

23.08.2018 14:37
ukrajina, donbas, doneck, dom, vojna Foto: ,
Dom v Donecku po vzájomnom ostreľovaní medzi separatistami podporovanými Ruskom a ukrajinskou armádou.
debata (33)

Porošenko vtedy vyhlásil, že protiteroristickú operáciu na východe Ukrajiny (ATO) dokončí „v priebehu (niekoľkých) hodín“.

„Pred viac ako štyrmi rokmi som povedal, že ATO potrvá niekoľko hodín a nie mesiacov… Ľudia to vnímali ako šancu na veľmi, veľmi rýchle ukončenie vojny,“ povedal Porošenko počas osláv Dňa štátnej vlajky v meste Dnipro. Jeho slová citovala agentúra UNIAN.

Ukrajinský prezident sa podľa vlastných slov poučil, že k svojim vyjadreniam musí pristupovať zodpovedne a opatrne. „Ľutujem, že som vyvolal prehnané očakávania a úprimne sa ospravedlňujem za to, že som vám dal nádej, ktorá sa nenaplnila,“ vyhlásil Porošenko, ktorý vyslovil daný prísľub deň po prezidentských voľbách z 25. mája 2014.

Novozvolený prezident vtedy požadoval zmenu formátu vojenskej operácie proti proruským separatistom v Donbase. Ním navrhované zmeny mali celú operáciu zefektívniť a výrazne skrátiť jej trvanie.

Konflikt na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadal už vyše 10.000 mŕtvych a státisíce ľudí vyhnal z domovov.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donbas #Petro Porošenko