Trump nariadil Pompeovi, aby odložil cestu do Severnej Kórey

Prezident USA Donald Trump nariadil v piatok ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi, aby odložil ohlásenú cestu do Severnej Kórey, pretože v denuklearizácii Kórejského polostrova "nerobíme dostatočný pokrok".

24.08.2018 20:44
Trump Pompeo Foto: ,
Americký prezident Donald Trump, v pozadí šéf diplomacie USA Mike Pompeo.
debata

Trump na Twitteri ďalej napísal, že neverí, že Čína v súčasnosti pomáha v snahách o odstránenie severokórejského programu na výrobu jadrových zbraní tak, ako pomáhala v minulosti. Dôvodom je podľa Trumpa stupňujúci sa tlak Spojených štátov na Čínu v oblasti obchodu.

„Minister Pompeo sa teší na cestu do Severnej Kórey v blízkej budúcnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou po tom, keď sa vyriešia naše obchodné vzťahy s Čínou. Medzitým chcem predsedovi Kimovi poslať svoje najvrúcnejšie pozdravy a vyjadriť mu úctu. Teším sa, že ho čoskoro uvidím,“ uviedol v piatok v tweete americký prezident.

Rozhovory realizovania dohody

Minister zahraničných vecí Pompeo ešte vo štvrtok vyhlásil, že na budúci týždeň odcestuje do Severnej Kórey, kde bude pokračovať v rokovaniach o zrušení programu Pchjongjangu na výrobu jadrových zbraní. Pompeo informoval o svojom cestovnom pláne na ministerstve po tom, čo viceprezidenta automobilky Ford Stephena Bieguna vymenoval za osobitného splnomocnenca USA pre KĽDR.

USA a KĽDR totiž vedú rozhovory o detailoch realizovania dohody, ktorú dosiahli v júni americký prezident Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un na historickom summite v Singapure. Dohoda vyzýva na „úplnú denuklearizáciu“ Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky zo strany USA.

Pompeo aj Biegun mali odcestovať na budúci týždeň do KĽDR spolu, pričom malo ísť o štvrtú tohtoročnú návštevu Pompea v tejto komunistickej krajine. Najvyššie postavený americký diplomat vo štvrtok neoznámil presný termín svojej cesty.

Niektoré nezávislé hodnotenia však naznačujú, že Severná Kórea v skutočnosti zvyšuje svoje jadrové aktivity.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #KĽDR #Severná Kórea #Donald Trump #Mike Pompeo #denuklearizácia