Vo veku 81 rokov zomrel americký senátor John McCain

Vo veku 81 rokov zomrel v noci na nedeľu americký senátor John McCain. Informovala o tom agentúra AP. Ako vo svojom vyhlásení spresnila McCainova kancelária, senátor podľahol komplikáciám súvisiacim s rakovinou mozgu. V texte sa uvádza, že senátor zomrel obklopený rodinou.

26.08.2018 07:33 , aktualizované: 12:30
Obit McCain Foto: ,
Republikánsky senátor John McCain.
debata

McCain zastupoval v Senáte štát Arizona a bol republikánskym poslancom. Bol medzinárodne známym a uznávaným veteránom vojny vo Vietname.

„Senátor John Sidney McCain zomrel o 16:28 (miestneho času), 25. augusta. V čase jeho smrti pri ňom bola jeho manželka Cindy a ich rodina. Verne slúžil Spojeným štátom 60 rokov,“ stálo vo vyhlásení jeho kancelárie.

John McCain (dole vpravo) na snímke z roku 1965.
John McCain na fotografii z roku 1967.
+13Johna McCaina ťahajú z jazera v Hanoji....

McCainova rodina v piatok oznámila, že senátor sa rozhodol prerušiť svoju liečbu rakoviny mozgu.

McCainovi, ktorý mal budúcu stredu osláviť 82. narodeniny, vlani v júli diagnostikovali agresívnu formu rakoviny mozgu a odvtedy sa podroboval liečbe. Pacienti s touto diagnózou umierajú v priemere do troch mesiacov a ak sú optimálne liečení, potom asi za jeden rok. V snahe byť so svojou rodinou v domovskom štáte Arizona opustil Washington. Naďalej však zostal vplyvnou politickou osobnosťou a častým kritikom amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jeho rodina vo vyhlásení, ktoré zverejnili miestne médiá, uviedla: „Minulý rok sa senátor John McCain s Američanmi podelil o informáciu, o ktorej už naša rodina vedela: agresívny druh rakoviny – glioblastóm s tým, že jeho prognóza je vážna.“

Rodina ďalej napísala, že v súvislosti s prežitím McCain prekonal očakávania, ale „postup choroby a neúprosný pokročilý vek učinili verdikt“. Rodina dodala, že senátor „sa so svojou obvyklou silou vôle rozhodol skončiť s liečbou“.

McCainova dcéra Meghan uviedla, že je pred ňou životnú úloha žiť podľa vzoru, ktorým bol jej milujúci otec. „Nadchádzajúce dni a roky nebudú bez môjho otca rovnaké, ale budú to dobré dni, naplnené životom a láskou, podľa toho, akým nám šiel príkladom,“ stálo vo vyhlásení na twitteri.

McCain, veterán vojny vo Vietname, strávil vyše päť rokov ako vojnový zajatec. Stal sa senátorom celkovo šesťkrát a v roku 2008 neúspešne kandidoval v prezidentských voľbách proti demokratovi Barackovi Obamovi.

Lekári mu objavili zhubný nádor mozgu počas operácie vlani v júli.

debata chyba
Viac na túto tému: #John McCain