Izrael otvoril hraničný priechod Erez do Gazy

Izrael otvoril dôležitý hraničný priechod Erez do palestínskeho pásma Gazy, ktorý v reakcii na vlnu násilností zatvoril zhruba pred týždňom. S odvolaním sa na izraelské ministerstvo obrany o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

27.08.2018 14:10
pásmo Gazy Izrael vojaci protest Foto: ,
Izraelskí vojaci hliadkujú na izraelskej strane hranice medzi Izraelom a Gazou.
debata

K otvoreniu hraničného priechodu Erez prichádza „vo svetle upokojenia bezpečnostnej situácie počas uplynulých týždňov, ako aj podstatného poklesu bezpečnostných incidentov,“ uviedol v stanovisku rezort obrany.

Erez je jedným z troch hlavných hraničných priechodov do pásma Gazy. Väčšina denných dodávok tovaru prúdi cez Izraelom kontrolovaný priechod Kerem Šalom; tretím je Rafah kontrolovaný Egyptom.

Izrael uzavrel priechod Erez po násilnostiach, ktoré vypukli medzi izraelskými silami a Palestínčanmi.

Od marca sa v pásme Gazy konajú pravidelné protesty

V pásme Gazy, kontrolovanom militantnou organizáciou Hamas, sa od konca marca konajú pravidelné protesty proti 11 rokov trvajúcej prísnej izraelskej blokáde tejto chudobnej enklávy na pobreží Stredozemného mora. Demonštrácie často sprevádza násilie. Izraelské sily pri potláčaní nepokojov používajú streľbu ostrými nábojmi a slzotvorný plyn, pričom zabili približne 170 ľudí.

Egypt sa v súčasnosti snaží medzi oboma stranami sprostredkovať prímerie, pripomína DPA.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #pásmo gazy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy