McCain vyzval Američanov, aby prekonali politické rozdiely

Zosnulý americký senátor John McCain vyzval v posmrtne zverejnenom rozlúčkovom liste svojich krajanov, aby prekonali hlboké politické rozdiely.

28.08.2018 07:56
John McCain Foto: ,
John McCain sa v rozlúčkovom liste tiež vyznal z toho, že pre neho bola česť slúžiť Spojeným štátom.
debata (23)

„Oslabujeme našu veľkosť, keď zamieňame vlastenectvo s klanovou rivalitou,“ napísal republikán McCain v liste, ktorý v pondelok vo Phoenixe prečítal bývalý manažér jeho prezidentskej kampane Rick Davis. Ako „klanová rivalita“ sa v USA často označuje súperenie dvoch tradičných strán – republikánov a demokratov.

Nezmieriteľné nepriateľstvo podľa McCaina rozosieva po celom svete iba „odpor, nenávisť a násilie“.

USA budú slabšie, „ak sa budeme schovávať za múrmi namiesto toho, aby sme ich zbúrali, ak budeme pochybovať o sile našich ideálov, namiesto toho, aby sme im verili a videli ich ako najväčšiu hnaciu silu zmien, ktoré tu vždy boli“, napísal McCain. Týmito slovami narážal na politiku súčasného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v predvolebnej kampani sľúbil postaviť múr na hraniciach s Mexikom, aby zastavil pašerákov drog i ľudí.

McCain sa v liste tiež vyznal z toho, že pre neho bola česť slúžiť Spojeným štátom. Pripustil, že robil aj chyby, ale dúfa, že jeho láska k Amerike ich preváži.

„Nezúfajte kvôli súčasným ťažkostiam, ale vždy verte v nádej a veľkosť Ameriky, pretože tu nie je nič nevyhnutné. Američania sa nikdy nevzdávajú. Nikdy sa neschovávajú pred históriou. My históriu píšeme,“ uviedol McCain v závere svojho odkazu.

Senátor McCain podľahol v sobotu vo veku 81 rokov komplikáciám súvisiacim s rakovinou mozgu.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #John McCain