Macronov minister pre enviropolitiku odchádza, očakáva sa pokles prezidentovej popularity

Francúzsky minister životného prostredia Nicolas Hulot v utorok oznámil, že odstupuje z funkcie. Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol sklamanie nad malým posunom v politickom riešení klimatických zmien a ďalších environmentálnych problematík, informovala agentúra Reuters.

28.08.2018 10:45
Nicolas Hulot Foto: ,
Francúzsky minister životného prostredia Nicolas Hulot (na archívnej snímke) oznámil, že odstupuje z funkcie.
debata (3)

Podľa Hulota je jeho odchod z francúzskej vlády výsledkom „nahromadeného sklamania“ nad nedostatkom krokov smerom k riešeniu klimatických zmien a iných hrozieb pre životné prostredie, ako aj k ochrane biodiverzity. Hulot o svojom kroku ešte neinformoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Hulot (63), niekdajší novinár, moderátor prírodopisného televízneho programu a ekologický aktivista, zastával ministerský úrad od 17. mája 2017. Predtým, ako prijal Macronovu ponuku viesť daný rezort, sa vždy bránil tomu, aby bol súčasťou akejkoľvek vlády, preferujúc boj z vonkajšej strany.

Hulot sa trvalo tešil vysokej podpore zo strany verejnosti a jeho odchod z vlády bude podľa Reuters vážnym úderom pre Macrona, ktorého vlastná obľúbenosť je v súčasnosti rekordne nízka.

Hovorca vlády Benjamin Griveaux krátko po Hulotovom oznámení rezignácie vyhlásil, že jeho odchod ho „mrzí“. „Nerozumiem, prečo odstupuje, keď sme v prvom roku dosiahli toľko úspechov, pod ktoré sa podpísal práve on. Budeme sa z toho ťažko spamätávať,“ povedal hovorca pre stanicu BDM TV.

Hulot, ktorý bol frustrovaný z odhodlania francúzskej vlády znížiť závislosť krajiny od jadrovej energie, oznámil svoj odchod po tom, ako vláda uviedla, že zmierni zákony týkajúce sa lovu. Toto opatrenie je zamerané na posilnenie Macronovej popularity vo vidieckych oblastiach, píše Reuters.

3 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy