Orbán navštívil Salviniho: Vzájomne si lichotili a kritizovali Macrona a Sorosa

Otázka prisťahovalectva bola v utorok v Miláne ústrednou témou schôdzky predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s talianskym vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim.

28.08.2018 18:54 , aktualizované: 21:11
viktor orbán, matteo salvini Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a taliansky Minister vnútra Matteo Salvini v Miláne.
debata (45)

Podľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava sa v budove milánskej prefektúry stretli dvaja politici, ktorí presadzujú podobnú ideológiu.

Orbán pred schôdzkou označil Salviniho – šéfa nacionalistickej strany Liga – za „skutočného hrdinu“, a to pre jeho radikálne postoje k migrácii. Po schôdzke pripomenul, že Salvini sa ako priateľ postavil na stranu Maďarska v čase útokov proti novele maďarskej ústavy v Európskom parlamente.

Podľa maďarského denníka je priateľstvo Orbána a Salviniho hlboké, plánujú totiž viaceré ďalšie vzájomné stretnutia, ako to naznačil taliansky vicepremiér.

Spoločný nepriateľ

„Musia zastaviť spoločného nepriateľa, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý chce podľa Salviniho slov vyškoliť európskych partnerov, pričom doma má mizernú podporu,“ píše Népszava. Zároveň pripomína, že taliansky politik zalichotil Orbánovi vyhlásením, že európsku elitu financuje americký finančník George Soros.

Na spoločnej tlačovej konferencii sa politici zhodli na nutnosti ochrany európskych hraníc, a ako povedal maďarský premiér, „prisťahovalcov treba poslať späť do ich vlasti“. Spoločne vyhlásili, že pred budúcoročnými májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) chcú mnoho vecí zmeniť tak, aby nová Európska komisia a EP „zaujali jednoznačné stanovisko k ochrane hraníc a zastavenia prisťahovalectva“.

Proti Orbánovej návšteve a proti „suverénnej a nacionalistickej Európe“, ktorú obaja politici presadzujú, protestovalo v uliciach Milána niekoľko tisíc demonštrantov.

V Miláne sa protestovalo

Na demonštrácii pod mottom „Spoločne proti múrom“ nechýbali aktivisti ľudskoprávnych organizácií, migranti ani poprední politici talianskych ľavicových strán, informovala tlačová agentúra APA.

Demonštranti niesli transparenty kritizujúce prisťahovaleckú politiku Mattea Salviniho a talianskej vlády, pričom skandovali heslo „Orbán, choď domov!“.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Viktor Orbán #Miláno #Matteo Salvini