Barnier: EÚ môže ohľadom brexitu ponúknuť Británii bezprecedentnú dohodu

Európska únia je pripravená ponúknuť Británii bezprecedentne úzky vzťah po tom, ako krajina opustí tento blok. Brusel však nedovolí nič, čo by oslabilo jednotný trh EÚ, vyhlásil v stredu hlavný vyjednávač Európskej únie pre otázky brexitu Michel Barnier, ktorého cituje agentúra Reuters.

30.08.2018 06:59
raab, barnier Foto: ,
Dominic Raab (vľavo) a Michel Barnier.
debata (8)

Sedem mesiacov pred plánovaným odchodom Británie z EÚ obe strany ešte musia dospieť k dohode o rozchode. Predstavitelia čoraz viac očakávajú, že neoficiálny konečný termín jej dosiahnutia sa presunie z októbra na november.

Britský minister pre otázky brexitu Dominic Raab zákonodarcom v stredu povedal, že dohoda je už „na dohľad“, hoci októbrový konečný termín má „určitú rezervu“. Britská libra, ktorá sa dostala pod tlak ohľadom obáv z prípadného odchodu Británie z EÚ bez obchodnej dohody, sa po Barnierovom vyhlásení značne zotavila.

„Sme pripravení ponúknuť Británii partnerstvo, aké ešte nikdy nebolo uzavreté so žiadnou treťou krajinou. Svedomito rešpektujeme červenú čiaru, ktorú si Británia stanovila, ale i Londýn musí rešpektovať to, čo sme. Jednotný trh znamená jednotný trh. Neexistuje žiadny jednotný trh podľa jedálneho lístka,“ povedal v stredu Barnier novinárom po stretnutí s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom v Berlíne, pričom dodal, že dohoda môže zahŕňať ekonomické, ako aj diplomatické a bezpečnostné väzby. Barnier predtým vyhlásil, že obchodná dohoda by mohla byť „nevídaného rozsahu“.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #Michel Barnier