V Česku Nariadili kontrolu tisícky mostov postavených ako ten janovský

V celej Českej republike prejde dôkladnou kontrolou približne tisícka mostov postavených technológiou predpätého betónu. Rovnakú konštrukciu mal aj nedávno zrútený most v talianskom Janove. Okrem jeho pádu donútil ministra dopravy Dana Ťoka k tomuto kroku taktiež technický stav mosta cez rieku Ohře v obci Doubí neďaleko Karlových Varov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server iDNES.cz.

30.08.2018 12:36
janov, most Foto: ,
Diaľničný most Morandi v Janove po kolapse.
debata

Most v Doubí sa mal pôvodne opraviť, po odstránení vrchnej vrstvy vozovky sa však ukázalo, že sa už zachrániť nedá. „Ukázalo sa, že oceľové nosné prvky sú zhrdzavené a že most sa nedá naďalej využívať,“ uviedol Ťok po rokovaní so šéfmi Riaditeľstva ciest a diaľnic (ŘSD) a Správy železničnej dopravnej cesty (SŽDC).

Ide o most, ktorý bol vyprojektovaný v roku 1964 a ktorý dostavali o päť rokov neskôr. V tom čase sa technológie predpätého betónu iba začali využívať a nie všetky vtedajšie stavebné postupy boli ideálne.

Kontrola sa bude týkať mostov zo 60. až 80. rokov

„Nariadil som na mostoch tejto konštrukcie z obdobia 60. až 80. rokov mimoriadnu kontrolu. Chceme si byť istí, že tam nie je žiadna skrytá chyba,“ povedal Ťok.

Mimoriadna kontrola sa musí zamerať na technický stav nosných lán, ktoré môžu byť prenikaním vody skorodované. Kontrola tak ráta s vykonaním vrtov, aby sa odhalili prípadné kaverny, v ktorých sa môže zhromažďovať voda poškodzujúca nosné laná.

Skontrolujú približne 400 mostov na železnici a ďalších 600 na diaľniciach a cestách.

Veľká časť Morandiho mosta v Janove sa zrútila 14. augusta počas hustého lejaku, pričom zo 45-metrovej výšky spadlo viac než 30 osobných i nákladných vozidiel. Tragédia si vyžiadala 43 ľudských životov. Medzi možnými príčinami nešťastia figurujú nedostatočná údržba mosta či chyby v jeho konštrukcii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #mosty