Nový Zéland umožní na rozdiel od Austrálie Manningovej vstup

31.08.2018 13:24
Chelsea Manning
Chelsea Manningová. Autor: ,

Chelsea Manningová, ktorá ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádne a diplomatické dokumenty a bola za to väznená, bude môcť pricestovať na Nový Zéland na sériu prednášok. Novozélandské úrady v piatok oznámili, že udelí Manningovej zvláštne víza. Oznámenie Wellingtonu prišlo deň potom, čo organizátori turné uviedli, že Manningová nebude vpustená do Austrálie.

Bradley Manning sa priznal, že na prelome rokov 2009 a 2010 odovzdal serveru Wikileaks 470-tisíc bojových hlásení z irackej a afganskej vojny, 250-tisíc tajných depeší amerického ministerstva zahraničia, niekoľko videí z bojísk a ďalšie citlivé dokumenty, ktoré získal ako spravodajský analytik armády v Iraku.

V roku 2013 bol Manning odsúdený na 35 rokov väzenia. Vo väzení sa vydal na cestu k zmene pohlavia. Pred odchodom z úradu bývalý prezident Barack Obama skrátil Manningovej trest na pätinu a v máji 2017 bola prepustená.

Američanka nemá podľa novozélandských vízových pravidiel na vstup na Nový Zéland nárok, pretože bola v posledných desiatich rokoch usvedčená z trestného činu, za ktorý si odpykala viac než rok väzenia.

Manningovej udelili výnimku

Novozélandské imigračné úrady ale v piatok uviedli, že Manningovej bola udelená výnimka, a môže teda získať pracovné vízum na prednášky v Aucklande a Wellingtone plánované na budúci týždeň. Imigračné úrady pritom pripomenuli, že Manningová sa od svojho prepustenia nedopustila žiadneho trestného činu, a skonštatovali, že existuje len malé nebezpečenstvo, že by spáchala trestný čin počas pobytu na novozélandskom ú­zemí.

Turné mala Manningová začať v nedeľu v austrálskom Sydney. Organizácia Think Inc., ktorá akciu organizuje, ale v stredu večer oznámila, že austrálska vláda Manningovej napísala, že sa rozhodla jej žiadosť o vízum zamietnuť.

Austrálske ministerstvo vnútra uviedlo, že jednotlivé prípady týkajúce sa udeľovania víz nekomentuje. Upozornilo ale, že všetci cudzinci prichádzajúci do krajiny musia spĺňať povahové kritériá a osobám, ktoré nemajú čistý trestný register alebo môžu predstavovať nebezpečenstvo pre spoločnosť, môžu byť víza zamietnuté.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Wikileaks #Bradley Manning #Chelsea Manningová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku