Brazílske Národné múzeum v Riu spustošil požiar

03.09.2018 07:17, aktualizované: 12:15
brazília, mźeum, požiar, dom
Požiar 200-ročného Národného múzea v Brazílii. Autor: ,

Mohutný požiar zničil 200 rokov staré Národné múzeum v Riu de Janeiro, čo je najstaršia vedecká inštitúcia v Brazílii. Plamene pravdepodobne zničili zbierku obsahujúcu viac ako 20 miliónov predmetov, od archeologických nálezov po historické memorabílie. S odvolaním sa na informácie brazílskej televízie to napísala agentúra Reuters.

Oheň vypukol v nedeľu okolo 19:30 tamojšieho času (0:30 SELČ), teda po skončení návštevných hodín, a rozšíril sa po budove. Zatiaľ nehlásili obete ani zranených. Známa nie je ani príčina požiaru a rozsah škôd. V múzeu, ktoré bolo založené v roku 1818, je umiestnených niekoľko významných zbierok vrátane egyptských artefaktov a najstaršej ľudskej fosílie nájdenej v Brazílii.

Námestník riaditeľa múzea Luiz Duarte priznal, že cíti „hlbokú skľúčenosť“ a „obrovský hnev“. „Všetky historické archívy, ktoré boli uchovávané v prostrednom sektore budovy, boli úplne zničené. Zmizlo 200 rokov histórie,“ povzdychol si Duarte.

Hovorca hasičov Roberto Robadey oznámil, že na mieste zasahovalo 80 hasičov a niektoré predmety zo zbierok boli za pomoci zamestnancov múzea zachránené. Zásah sa však rozbiehal pomaly, pretože dva požiarne hydranty, ktoré sú k múzeu najbližšie, nefungovali. Pre vodu z neďalekého jazera museli poslať kamióny.

Podľa brazílskych médií požiar zničil zbierky a archívy veľkej hodnoty. Hovorca hasičov agentúre AFP povedal, že oheň sa rozšíril veľmi rýchlo, pretože v múzeu je veľa horľavého materiálu.

Letecké zábery televízie TV Globo ukazujú, ako plamene v priebehu niekoľkých hodín spustošili majestátnu budovu zaberajúcu plochu 13 000 metrov štvorcových v severnej časti Ria. Napriek rýchlemu vyslaniu hasičov požiar zachvátil stovky múzejných sál a ničil všetko, čo mu stálo v ceste.

Brazílsky prezident Michel Temer nedeľu označil za tragický deň pre Brazíliu. „Dvesto rokov práce, výskumu a poznatkov je stratených,“ uviedla hlava štátu v tlačovom vyhlásení.

Duarte v rozhovore s televíziou Globo uviedol, že brazílske vlády múzeum po celé roky zanedbávali a že trpí nedostatkom finančných prostriedkov. „Nedávno sme uzavreli dohodu so štátnou rozvojovou bankou BNDES o značnej investícii do obnovy budovy. Iróniou osudu je, že sme plánovali nový systém protipožiarnej ochrany,“ povedal Duarte.

Banka v júni na svojich internetových stránkach uviedla, že sa dohodla na poskytnutí 21,7 milióna reálov (približne 4,5 milióna eur) na obnovu historickej budovy a na zaistenie vyššej bezpečnosti zbierok.

Brazílsky minister kultúry Sérgio Sá Leitao neskôr pripustil, že „tragédii bolo možné zabrániť“ a že „problémy sa časom hromadili“. Minister pripomenul, že v roku 2015 za vlády ľavicovej prezidentky Dilmy Rousseffovej bolo múzeum uzavreté „pre nedostatok prostriedkov na jeho údržbu“.

Brazílske Národné múzeum založil v roku 1818 kráľ Ján VI. Portugalský. Ide o jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí Brazílie a zároveň významnú kultúrnu a vedeckú inštitúciu pre celú Latinskú Ameriku.

Na svojich internetových stránkach múzeum uvádza, že v budove sa nachádzajú okrem iného egyptská zbierka, zbierky umenia a grécko-rímskych artefaktov alebo paleontologické zbierky zahŕňajúce okrem najstaršej ľudskej kostry z Brazílie tiež kostru dinosaura nájdenú v brazílskom štáte Minas Gerais.

#Rio de Janeiro #požiar #múzeum #Brazília
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk