„Dopočuli sme sa prostredníctvom médií, že sýrska vláda stanovila pre začatie útokov na Idlib termín okolo 10. septembra,“ povedal de Mistura.
Vyhlásil ďalej, že prezidenti Ruska a Turecka by mohli odvrátiť najhorší scenár pre Idlib, keby sa o situácii porozprávali teraz telefonicky. Prezidenti Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a ich iránsky náprotivok Hasan Rúhání sa majú zísť v piatok v Teheráne.
SOHR tvrdí, že Rusko dnes obnovilo nálety na Idlib, ktorý Moskva považuje za hniezdo teroristov. De Mistura povedal, že správy o ruskom bombardovaní svedčia o tom, že rusko-turecké rozhovory sa zrejme nevyvíjajú dobre.
O Idlibe dnes telefonicky rokovali ministri zahraničných vecí Turecka a USA Mevlut Cavusoglu a Mike Pompeo. Turecko trvá na tom, že zo Sýrie musia odísť kurdskí bojovníci. USA podporovali kurdsko-arabskú koalíciu, ktorá pomohla v Sýrii poraziť islamských radikálov.
Turecko presúva zbrane k hranici
Pred očakávanou ofenzívou v provincii Idlib presúva susedné Turecko do pohraničia ďalšiu vojenskú techniku. Tlačová agentúra DPA to uviedla v utorok s odvolaním sa na správy tureckých médií.
Ankara podľa údajov štátnej agentúry Anadolu vyslala tanky do juhotureckej provincie Hatay, zatiaľ čo denník Hürriyet informoval o preprave obrnených vozidiel a ťažkých diel cez územie ďalšej pohraničnej provincie Kilis. Zdroje z prostredia bezpečnostných zložiek uviedli, že armáda rozmiestnila obrnené vozidlá na opačnej strane hranice, čo má prispieť k zastaveniu prípadnej vlny utečencov smerujúcich do Turecka. Rozšírila zároveň veľký utečenecký tábor v sýrskej pohraničnej oblasti Átima.
Turecko už teraz poskytuje útočisko viac než trom miliónom utečencov zo Sýrie a ďalších odmieta prijať.
Podľa Anadolu turecká armáda taktiež posilňuje ochranu 12 pozorovateľských stanovíšť na severozápade Sýrie, kam vyslala autá naložené štvormetrovými betónovými blokmi s hmotnosťou 12 ton. Tieto stanovištia Turecko zriadilo na základe dohody s Iránom a Ruskom o tzv. zónach deeskalácie v Sýrii.
Čaká 10-tisíc bojovníkov
Sýrska provincia Idlib zostáva po rokoch občianskej vojny v tejto blízkovýchodnej krajine poslednou baštou protivládnych povstalcov, proti ktorým sa Damask zrejme chystá zakročiť. Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii hlásila v utorok z Idlibu približne 30 ruských náletov, čo potvrdil DPA jeden z veliteľov povstaleckej skupiny Národný oslobodzovací front.
Rusko je v sýrskom konflikte podporovateľom vlády v Damasku, zatiaľ čo Turecko stojí na strane protivládnych povstalcov.
Odhaduje sa, že v husto obývanej provincii Idlib je sústredených približne 10.000 bojovníkov skupín napojených na teroristickú sieť al-Káida. V tej istej oblasti však žijú aj približne tri milióny civilistov, čo v súvislosti s očakávanou ofenzívou vyvoláva obavy z humanitárnej katastrofy.